PARTNER PORTALU

Ekologiczne osiedle Skanska wychodzi z ziemi

Trwa budowa Osiedla Mickiewicza, pierwszego w Polsce osiedla, które otrzyma międzynarodowy certyfikat jakości BREEAM. Skanska buduje obecnie kondygnacje nadziemne.

Autor: HouseMarket.pl 08 października 2015 11:14

Prace budowlane potrwają do wiosny przyszłego roku. Termin oddania pierwszych mieszkań do użytku przewidywany jest na ostatni kwartał 2016 r. Z uwagi na proces certyfikacji, któremu jest poddane osiedle, poszczególne etapy budowy są weryfikowane pod kątem jakości przez zespół ekspertów ds. zielonego budownictwa. Deweloperem jest Skanska Residential Development Poland.

Osiedle Mickiewicza, które powstaje na pograniczu Żoliborza i Bielan w stolicy, docelowo będzie składało się z czterech etapów. W ramach pierwszego etapu powstanie kameralny, 6-piętrowy budynek ze 105 mieszkaniami o powierzchni od 28 do 100 mkw. i wysokości ok. 272 cm.

Prace przygotowawcze pod budowę rozpoczęły się w marcu br. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy oczyszczono teren, zabezpieczono korzenie drzew, wybudowano drogi tymczasowe, a także usunięto kolizję instalacji podziemnych z planowanym budynkiem. W czerwcu wbito pierwszą łopatę pod budowę osiedla i rozpoczęto wykonywanie wykopu pod dwukondygnacyjny garaż podziemny, gdzie będą znajdowały się wygodne miejsca postojowe, w większości szersze niż standardowo wymagane przepisami. Garaż będzie też przystosowany do parkowania samochodów z instalacją LPG, co jest ważne dla części klientów. Sam wykop liczy ok. 8 metrów głębokości, natomiast niektóre ściany szczelne są osadzone aż do ok. 14 metrów w głąb terenu. Obecnie trwają prace przy zalewaniu stropu nad garażem. Zakończenie stanu 0, czyli wykonanie całej konstrukcji parkingu podziemnego, planowane jest na koniec października tego roku.

- Etap prac podziemnych, związanych z wykonywaniem stanu 0, to – z punktu widzenia obserwatorów – najdłuższy i najmniej ciekawy okres. W momencie, kiedy budynek „wyjdzie z ziemi”, a nastąpi to już niedługo, każdego dnia będzie można przyglądać się postępom prac i dynamicznemu przyrostowi kolejnych kondygnacji. Obecnie na placu budowy pracują dwa żurawie i wszystkie prace wykonywane są zgodnie z planem. Wylaliśmy już około 6,5 tys. m3 betonu, a wkrótce rozpocznie się także deskowanie i zbrojenie stropu - wyjaśnia Aleksandra Goller, menadżer projektu Skanska Residential Development Poland.

Podczas budowy Osiedla Mickiewicza do konstrukcji budynku planowane jest zużycie około 690 ton stali zbrojeniowej. Do tej pory zostało wykorzystane ok. 35 proc. tej ilości. Materiały i produkty budowlane na bazie drewna wykorzystywane podczas budowy (m.in. szalunki, schodnie) posiadają certyfikat, który daje gwarancję, że drewno pochodzi z prawidłowo zarządzanych lasów, spełniających najwyższe standardy społeczne i środowiskowe. Skanska monitoruje również wpływ prac budowlanych na otoczenie. W tym celu na bieżąco prowadzone są pomiary wód gruntowych w pobliskich Stawach Kellera.

Generalnym wykonawcą projektu jest Skanska. Osiedle Mickiewicza jest drugą inwestycją Skanska Residential Development Poland w stolicy. Pierwszą, jest liczący obecnie dwa etapy, kompleks Park Ostrobramska na Pradze-Południe przy ulicy Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych