PARTNER PORTALU

Futuro house - domy przyszłości

Nie jest na sprzedaż. Można go wynająć na różne eventy, a zwiedzanie kosztuje trzy funty. Ten zabytkowy górski domek z lat 60. przypłynął do Londynu z Płd. Afryki.

Autor: HouseMarket.pl 10 listopada 2015 14:43

Futuro house od dwóch miesięcy stacjonuje na tarasie londyńskiej Central Saint Martins College of Art & Design. Można go zwiedzać w każdą pierwszą środę miesiąca do września 2016 r. Bilet kosztuje 3 funty, a w cenę wliczona jest opowieść Craiga Barnesa – człowieka, który go stworzył, a właściwie odrestaurował.

Ten domek o strukturze latającego spodka zaprojektował w latach 60. fiński architekt Matti Suuronen jako przenośny modułowy domek górski dla narciarzy. Jego zbudowana z włókna szklanego eliptyczna struktura osadzona jest na metalowej ramie.

Pod koniec lat 60. i na początku 70. powstało około 100 takich prefabrykowanych domek w weekendowych. Produkcja ustała, gdy ceny włókna szklanego i plastiku gwałtownie wzrosły. Do dziś przetrwało około 60 takich konstrukcji. Craig Barnes, absolwent londyńskiej Central Saint Martins College of Art & Design zobaczył tę turkusową konstrukcję pierwszy raz w życiu gdy miał trzy lata i odwiedzał rodzinę w Południowej Afryce.

– Wiele razy potem wracałem tam, bo cały czas marzyłem o tym, aby mieć taki cudownie dziwny obiekt – przyznaje Craig Barnes.

Dopiero 30 lat później, w 2013 r. jego marzenie się spełniło. Mógł sobie kupić przypominający UFO domek i przetransportować go statkiem do Anglii. Potem, dzięki mrówczej pracy go odrestaurował. Dzięki stypendium artystycznemu Futuro pojawiło się publicznie na dachu londyńskiej Matt’s Gallery.

Tam, prof. Jeremi Till z Central Saint Martins College of Art & Design zaproponował w imieniu uczelni, że wynajmie domek na rok. We wrześniu 2015 r. Futuro house został w kawałkach przetransportowany na dach uczelni i złożony.

– To wspaniałe uczucie mieć na dachu latający spodek. Wywołuje uśmiech na twarzy każdego, kto go widzi. W dodatku działa jak katalizator. Inspiruje i prowokuje do dyskusji na temat przyszłości – uważa prof. Till.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych