PARTNER PORTALU

Gądów Mały pisze nową historię - pełną mieszkań

Kiedyś funkcjonowało tu największe lotnisko w tej części regionu. W latach 70 ubiegłego wieku Rada Miasta postanowiła zbudować na terenie lotniska nowoczesne osiedle dla 36 tysięcy mieszkańców, które byłoby wizytówką miasta. Projektu nigdy nie dokończono. Dopiero kilkadziesiąt lat później dopisano ostatni rozdział historii wrocławskiego osiedla Gądów Mały. O historii Gądowa Małego opowiadają między innymi wrocławski przewodnik miejski Bronisław Zathey, Halina Okólska z Muzeum Miejskiego we Wrocławiu oraz architekt miejski Piotr Fokczyński.

Autor: HouseMarket.pl 07 czerwca 2016 12:41

 

Po tym, jak Rada Miejska Wrocławia postanowiła przenieść lotnisko z Gądowa Małego na Strachowice, ogłoszono konkurs na zaprojektowanie nowego wrocławskiego osiedla. Uczestnicy konkursu mieli stworzyć projekt osiedla dla 36 tysięcy osób mieszkających na powierzchni 160 ha. Autorami zwycięskiego projektu byli Andrzej Chachaj i Zbigniew Malinowski. Ambitne jak na tamte czasy założenia polskich architektów zostały zrealizowane tylko częściowo. Wybudowano między innymi bloki mieszkalne, pomiędzy którymi zadbano o tereny zielone. Nie powstał jednak bulwar spacerowy zaplanowany pomiędzy ulicami Bajana i Drzewieckiego. Nie udało się wybudować w pełni funkcjonalnych przestrzeni pozwalających na odpoczynek czy korzystanie z niezbędnych usług.

Nowe osiedle – nawiązanie do historii

To czego nie udało się projektantom w latach 70 ubiegłego stulecia realizuje prawie 50 lat później Lokum Deweloper. Pamiętając o charakterystycznej zabudowie Gądowa Małego, firma finalizuje realizację swojego projektu pod nazwą Lokum da Vinci. Za wyjątkowo udane połączenie historii z funkcjonalną nowoczesnością deweloper został wyróżniony drugim miejscem w konkursie „Piękny Wrocław”. Kapituła konkursu doceniła między innymi bardzo dobrze zrealizowane przestrzenie publiczne, które nadają osiedlu wyjątkowego charakteru i nawiązują do pierwotnych planów polskich architektów. Części wspólne osiedla zaprojektowano ze szczególną starannością. Fontanna z pergolę stylizowaną na tej przy Hali Stulecia przykuwa uwagę, podobnie jak bogata i oryginalna zieleń. Mieszkańcy mogą skorzystać z usług pasażu handlowego, w którym znajduje się między innymi sklep spożywczy, pizzeria, bistro, lodziarnia, lunch bar czy klub malucha.

Koniec ostatniego etapu budowy jeszcze w 2016 r.

Już w II kwartale 2016 roku zakończy się budowa IV etapu osiedla Lokum da Vinci, w ramach którego powstały 183 mieszkania. To już ostatni etap budowy osiedla inspirowanego życiem i twórczością Leonarda da Vinci. Do tej pory powstało 499 mieszkań, które znalazły już nowych właścicieli. To największe osiedle mieszkaniowe w zachodniej części Wrocławia.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych