PARTNER PORTALU

Gdańsk: Mieszkania komunalne oddane do użytkowania

W Gdańsku przekazano do użytkowania kolejny budynek mieszkalny zrealizowany na zlecenie miasta przez Gdańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Inwestycję wsparł Bank Gospodarstwa Krajowego.

Autor: HouseMarket.pl 25 listopada 2015 12:42

Od 2005 r. Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał miastu blisko 30 mln zł bezzwrotnego finansowego wsparcia, które pozwoliło na utworzenie ponad 450 lokali komunalnych.

Inwestycja przy ul. Człuchowskiej 1 w Gdańsku-Ujeścisku została zrealizowana dzięki wykorzystaniu środków z rządowego programu budownictwa socjalnego i komunalnego z Funduszu Dopłat. Budowa budynku mieszkalnego trwała rok. Koszt inwestycji wyniósł ponad 5,93 mln zł, w tym udział finansowego wsparcia Banku Gospodarstwa Krajowego to  2,37 mln zł.

W budynku powstało łącznie 36 mieszkań 2- i 3- pokojowych o powierzchniach od 43,26 do 62,47 mkw. oraz 19 garaży. Do dyspozycji mieszkańców przekazano również pomieszczenia wózkarni. Mieszkania będą wynajmowane od Towarzystwa Budownictwa Społecznego przez gminę w celu podnajmu osobom niespełniającym warunków otrzymania lokalu socjalnego obowiązujących na terenie miasta. Zgodnie z zasadami programu miasto zobowiązane jest teraz do powiększenia swojego zasobu lokali socjalnych lub mieszkań chronionych o taką ilość lokali, jaka powstała 
z dofinansowaniem BGK.

Inwestycja jest  pierwszym etapem zespołu mieszkaniowego realizowanego przez Gdańskie TBS przy ul. Człuchowskiej. Dwa pozostałe budynki z 59 mieszkaniami oraz m.in. z placem zabaw dla dzieci zostaną przekazane do użytkowania w październiku 2016 r. Kolejna inwestycja zostanie zrealizowana również przy udziale środków z Funduszu Dopłat.

Po uruchomieniu w 2007 r. wieloletniego rządowego programu budownictwa socjalnego i komunalnego Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał łączne dofinansowanie o wartości ponad 580 mln zł na realizację ponad 970 przedsięwzięć, których łączna wartość wynosi blisko 2 mld zł. Dzięki tym środkom powstało już ponad 11,1 tys. mieszkań oraz ponad 800 miejsc noclegowych, a kolejne 3.240 lokali/miejsc pozostaje w trakcie realizacji.

Aktualnie Bank Gospodarstwa Krajowego przeprowadza ocenę 125 wniosków na łączną kwotę ponad 96 mln zł złożonych w ramach jesiennego naboru. Ich kwalifikacja nastąpi do 31 grudnia 2015 r. Od 1 marca do 31 marca 2016 r. BGK będzie przyjmował kolejne wnioski w oparciu o znowelizowaną ustawę.  BGK w ramach tzw. wiosennego naboru ma do dyspozycji ponad 50 mln zł.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych