PARTNER PORTALU

Gdańsk zastanawia się nad budową mieszkań z drewna

Miasto rozważa budowanie mieszkań komunalnych z drewna. Takie obiekty mają być tańsze, ekologiczne, energooszczędne i łatwe w budowie.

Autor: HouseMarket.pl 17 listopada 2015 15:48

Krzysztof Palmer z firmy Steico ma wizję: „Zastałem Polskę murowaną, a chciałbym zrobić ją drewnianą”. Steico to niemiecka firma spod Monachium, która ma w Polsce dwie fabryki: jedna z nich jest w Czarnej Wodzie na Kociewiu.

Produkują tam komponenty z drewna – płyty i belki, aby po ich odpowiednim połączeniu składać ściany, stropy, podłogi i sufity. Z takich gotowych drewnianych modułów – niby z klocków Lego – stawia się całe budynki: żłobki, przedszkola, szkoły, domki jednorodzinne, siedziby firm czy baraki wielorodzinne.

Dotąd właściwie cała produkcja z Czarnej Wody oraz drugiej fabryki w Czarnkowie pod Piłą, szła do Niemiec. - Codziennie wysyłamy 140-150 TIR-ów z naszymi produktami do Niemiec, bo tam budowanie z drewna jest coraz popularniejsze – mówi Palmer. - Na niemieckim rynku drewno to już 16 proc. rynku budowlanego. W Polsce może dwa procent. A ja bym chciał, żeby polskie drewno zostawało w Polsce. 

Dla dzieci, dla uchodźców 

Jak informuje gdański magistrat Palmer gościł w poniedziałek 16 listopada u prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Lobbował i przekonywał do swojej metody prezydenta oraz prezesów miejskich spółek odpowiedzialnych za budowanie domów komunalnych dla uboższych mieszkańców oraz przedszkoli i żłobków. Obecni byli przedstawiciele Gdańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Motława” i Gdańskiej Infrastruktury Społecznej. Adamowicz chciałby, aby Gdańsk uważniej przyjrzał się tej innowacyjnej technologii.

- Chcemy być liderem innowacyjności, a takie metody budowy to też część postępu technologicznego. Dobrze by było, żeby za mojej prezydentury choć jeden taki dom powstał - podkreślał Paweł Adamowicz.

Prezydent dodał, że taka technologia może pomóc rozwiązać niektóre problemy społeczne. - Dla ludzi eksmitowanych takie tanie w eksploatacji mieszkania, bez szaleństw i wielkich wygód, mogłyby być rozwiązaniem palącego problemu – stwierdził prezydent.

To nie jedyne zastosowanie takich budynków. W Czarnej Wodzie zbudowano już szkołę w tej technologii. W Gdańsku, przy ulicy Rogalińskiej, powstaje właśnie pierwszy żłobek z gotowych drewnianych belek z fabryki Steico.

Są one łączone w ściany i stropy w nowo otwartej nowoczesnej fabryce Ecologicq, która należy do spółki EkoInbud. Prezes EkoInbud Tomasz Balcerowski zaprosił miejskich urzędników na budowę, by pokazać, na czym polega składanie elementów z drewna w budynki. Okazuje się, że ściany takiego trzymodułowego żłobka można postawić w kilka tygodni, a całość budowy, wraz z wyposażeniem, może trwać dwa, trzy miesiące. Gdański żłobek ma być gotowy do grudnia.

- Domy z drewna to oszczędność czasu i mniejsze koszty eksploatacji później – zapewnia Balcerowski. - Poza tym to nie jakieś cienkie patyczki, ale solidna bawarska konstrukcja.

Krzysztof Palmer opowiadał, że w Niemczech znaleziono jeszcze jedno wykorzystanie dla takich drewnianych domów. - Odkąd w Niemczech pojawiły się setki tysięcy uchodźców, rząd podął decyzję o pilnej budowie baraków dla nich. Takie baraki mają stać maksymalnie 5 do 10 lat, po czym mają być rozebrane, bo władze federalne ufają, że wtedy problem zostanie rozwiązany. To około 400 tys. pomieszczeń dla około 800 tys. przyjezdnych. Rząd w Berlinie ma przeznaczyć na baraki 18 mld euro. Głównie będą to małe pokoje dla singli, bo ci głównie przybyli do Europy. Nie będzie się im budować większych mieszkań, żeby nie zachęcać ich do ściągania do nich całych rodzin – mówił Palmer.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych