PARTNER PORTALU

Ghelamco może budować Foksal 13/15

Firma Ghelamco otrzymała prawomocne pozwolenie na budowę inwestycji apartamentowej Foksal 13/15. Kamienice o XIX-wiecznym rodowodzie, wpisane w rejestr zabytków, dzięki zabiegom dewelopera zostaną przywrócone do pierwotnego stanu sprzed 1900 roku.

Autor: housmarket.pl 14 lipca 2015 11:32

Luksusowa inwestycja mieszkaniowa Foksal 13/15 powstanie w dwóch sąsiadujących ze sobą, zabytkowych kamienicach przy ul. Foksal, które zostaną poddane pieczołowitej rewitalizacji.

Oryginalny historyczny budynek zaoferuje nowoczesne udogodniania. Mieszkańcy będą mieć do swojej dyspozycji podziemny parking, całodobową ochronę i usługę concierge. W inwestycji dostępna będzie również sala fitness oraz pokoje hotelowe na wyłączny użytek mieszkańców, którzy będą mogli wygodnie ulokować w nich swoich gości.

Kamienice wybudowane zostały w końcu XIX wieku w stylach eklektycznym i neobarokowym, z charakterystyczną dla epoki harmonią brył i bogactwem detali na elewacjach i we wnętrzach. Jednolity wystrój fasad obu budynków nie przetrwał upływu czasu – w latach ’30 ubiegłego wieku frontowa elewacja kamienicy nr 13, należącej wówczas do rodziny Wedlów, została przebudowana w obowiązującym w tym czasie stylu modernistycznym. Pomimo znacznych zniszczeń całej okolicy Traktu Królewskiego budynki przetrwały II wojnę światową oraz lata powojenne. Jest to jedno z nielicznych miejsc w Warszawie, gdzie zachowało się tak wiele autentycznych XIX-wiecznych detali architektonicznych.

W ramach prowadzonych prac część oryginalnych elementów wykończenia, takich jak sztukaterie, supraporty, czy polichromie zostanie poddana rewitalizacji i odtworzeniu. Dzięki staraniom Ghelamco, zgodnie z decyzją konserwatora zabytków, w projekcie Foksal 13/15 frontowe elewacje kamienic odzyskają spójny, XIX-wieczny wygląd. Zmieniona fasada kamienicy nr 13 zostanie odbudowana w pierwotnym, eklektycznym wystroju sprzed 1900 roku, odtworzonym na podstawie zdjęcia odnalezionego w archiwach. Renowacji i odtworzeniu poddane zostaną również niektóre części wspólne kamienic, takie jak klatki schodowe, bramy główne czy drzwi wejściowe do klatek.

W pierwszym etapie realizacji inwestycji rozpoczną się prace przygotowawcze oraz nastąpi pieczołowite zabezpieczenie elementów zabytkowych w obu budynkach.

Projekt inwestycji został uzgodniony z biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych