PARTNER PORTALU

Gliwice planują osiedle dla seniorów

Niewielkie mieszkania z udogodnieniami dla niepełnosprawnych, domy wyposażone w windy, dostęp do rehabilitacji i dziennej opieki, a wokół teren do rekreacji - tak ma wyglądać osiedle dla seniorów, którego projekt powstał w Gliwicach. Osiedle Centrum 50+ ma być gotowe za 3-4 lata.

Autor: PAP 26 stycznia 2016 08:50

Inwestorem przedsięwzięcia jest Zarząd Budynków Miejskich II Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Gliwicach. Inwestycja ma kosztować ok. 22 mln zł. Jak podał gliwicki magistrat, łącznie zaplanowano tam 84 mieszkania o powierzchni od 31 do 66 m kw.; 39 z nich zostanie wystawione na sprzedaż, reszta będzie przeznaczona pod wynajem.

"Chcemy stworzyć przyjazne osiedle dla osób po 50. roku życia, z dostępem do gabinetów rehabilitacyjnych, fizjoterapii i innych usług" - powiedziała Aleksandra Rudnicka-Kózka z Zarządu Budynków Miejskich II Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Gliwicach.

Do zamieszkania na osiedlu Centrum 50+ ma zachęcić m.in. możliwość korzystania na miejscu z usług rehabilitacyjnych, dostosowanie budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych, niewielki metraż mieszkań oraz wyposażenie każdego budynku w windy.

"Wielu osobom po pięćdziesiątce czasem doskwiera mieszkanie na czwartym piętrze bez windy" - wskazała Rudnicka-Kózka, przypominając, że także dziś windy np. w czterokondygnacyjnych budynkach nie są standardem.

Jej zdaniem osiedle dla seniorów to bardzo potrzebny projekt, a zainteresowanie gliwicką inicjatywą już teraz jest duże. Osoby rozważające przeniesienie się na nowe osiedle często deklarują, że biorą pod uwagę zarówno jego infrastrukturę, jak i profil osiedla, czyli to, że ich sąsiadami mogą być osoby w podobnym wieku, z podobnymi problemami.

"Starsi czasem czują się samotni; tutaj będą mogli żyć wśród ludzi, którzy mają podobne problemy i zbliżone zainteresowania" - powiedziała Rudnicka-Kózka. Według niej gliwickie przedsięwzięcie może być dla niektórych przyszłych mieszkańców elementem swoistego "zaplanowania starości".

Osiedle, zaprojektowane przez pracownię architektoniczną Usługi Projektowe Lech Wojtas, ma składać się z czterech budynków, w pełni przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. W jednym z nich powstaną m.in. gabinety rehabilitacyjne i fizjoterapeutyczne; mają też być świadczone usługi w zakresie dziennej opieki nad osobami starszymi. Zgodnie z projektem, wokół obiektów nie zabraknie terenów rekreacyjnych m.in. z letnim amfiteatrem.

Jak poinformowała Rudnicka-Kózka, inwestor złożył już wniosek o pozwolenie na budowę. Obecnie ZBM II TBS w Gliwicach szuka operatora tego przedsięwzięcia. "Jeśli wszystko dobrze pójdzie to przetarg zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku" - powiedziała. Osiedle ma zostać oddane do użytku w latach 2019-2020.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych