PARTNER PORTALU

Griffin ma zwrócić działkę. Spór o wyburzony zabytek

Griffin ma zwrócić grunty przy Łazienkach Królewskich, na której pięć lat temu inny deweloper wyburzył zabytkowy budynek koszar - pisze Gazeta Wyborcza.

Autor: Gazeta Wyborcza 16 czerwca 2016 08:18

Na terenie przy ul. 29 Listopada stały mury zabytkowego budynku dawnych koszar Pułku Huzarów Grodzieńskich. Obiekt miał być wpisany do ewidencji zabytków i przekształcony w apartamentowiec.

Właścicielem dwóch parcel o łącznej powierzchni ok. 2,8 tys. mkw. jest miasto stołeczne Warszawa, ale teren od wielu mają w użytkowaniu wieczystym deweloperzy. Jeden z nich - Parkview Terrace - zburzył w 2011 roku budynek, wbrew zapisom aktu notarialnego.

W 2012 roku teren przejął za długi Griffin. W odpowiedzi na rozbiórkę zabytku przez poprzedniego użytkownika, miasto zażądało zwrotu działek powołując się na naruszenie warunków umowy. W 2013 r. Sąd Okręgowy w Warszawie, a w 2014 r. Sąd Apelacyjny przyznały rację miastu. Tyle że adresatem wyroków był aktualny dzierżawca terenu.

Od niekorzystnego wyroku Sądu Apelacyjnego firma Griffin złożyła skargę kasacyjną w Sądzie Najwyższym, który oddalił ją 2 czerwca.

Postępowanie w sprawie nieruchomości toczy się również w Instytucie Arbitrażowym w Sztokholmie.

Placem po wyburzonym budynku zainteresowana jest dyrekcja Łazienek Królewskich.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych