PARTNER PORTALU

Inwestycja w nieruchomości. Czy wciąż się opłaca?

Nieruchomości to atrakcyjna alternatywa lokowania kapitału. Osoby, które kupiły mieszkanie w latach 2004-2006 dzisiaj mogą na nich sporo zarobić. A co z tymi, którzy dopiero przymierzają się do zainwestowania pieniędzy? Czy na zakup mieszkania nie jest już za późno?

Autor: housemarket.pl 01 lutego 2018 11:10

Zachęcające stopy procentowe

Z analizy Open Finance wynika, że w ostatnich latach inwestowanie pieniędzy w nieruchomości, było najlepszym sposobem na pomnażanie swojego kapitału. Wpływ na to mają stopy procentowe, które od długiego czasu utrzymują się na rekordowo niskim poziomie.

- Obecne stopy procentowe nie zachęcają do lokowania oszczędności w bankach, gdyż nie przynosi to oczekiwanych zysków, a wręcz przeciwnie - zdeponowane pieniądze tracą na wartości - wyjaśnia Grzegorz Woźniak ze spółki Quelle Locum. - Zakup mieszkania to stosunkowo bezpieczna i pewniejsza forma inwestowania niż np. gra na giełdzie, która wiąże się z o wiele większym ryzykiem - dodaje.

Niskie stopy procentowe sprawiają, że wiele osób decyduje się na zakup inwestycyjny, wspomagając się kredytem hipotecznym. Jak zauważa Open Finance, przy podwyżce o 1 punkt procentowy miesięczna rata kredytu zaciągniętego na 30 lat na kwotę 300 tys. zł, zwiększyłaby się o 190 zł. Jednak analitycy podkreślają, że sytuacja taka byłaby realna jedynie przy wzroście inflacji do poziomu około 4-5 proc., co według NBP jest sytuacją mało prawdopodobną.

- Jeżeli nawet w przyszłym roku dojdzie do podwyżki stóp procentowych, to będzie ona niewielka. Popyt na mieszkania znacznie się nie zmniejszy i efekt zacieśniania polityki pieniężnej będzie odczuwalny dopiero w następnych latach - twierdzi Grzegorz Woźniak.

Coraz wyższe ceny najmu

Z raportu REAS wynika, że 70 proc. Polaków posiada więcej niż 1 mieszkanie do wynajęcia, a 64 proc. deklaruje, że w przyszłości planuje kolejne inwestycje. Okazuje się, że lokowanie kapitału w nieruchomościach jest częściej zabiegiem celowym niż wynikającym z konieczności (dziedziczenie, darowizna). Większość właścicieli mieszkań twierdzi, że nie ma problemu ze znalezieniem lokatorów. 95 proc. jest w stanie wynająć mieszkanie w ciągu miesiąca, a 42 proc. potrzebuje na to zaledwie tygodnia.

Raport sporządzony przez AMRON-SARFiN pokazuje, że od I kwartału 2014 roku do III kwartału 2017 roku stawki najmu wzrosły prawie we wszystkich badanych ośrodkach. Coraz bardziej zaznacza się różnica cenowa pomiędzy stolicą a pozostałymi miastami. W Gdańsku jest taniej o 193 zł, w Krakowie o 224 zł, a w Katowicach aż o 740 zł.

W III kwartale 2017 roku za wynajem mieszkania w Warszawie trzeba było zapłacić średnio 1617 zł miesięcznie, a więc o około 90 zł więcej niż w poprzednim kwartale. W Gdańsku 1524 zł - o 135 zł więcej, a w Katowicach 877 zł - wzrost o 18 zł w stosunku do ubiegłego kwartału. Mniej więcej na tym samym poziomie utrzymały się czynsze w Krakowie i wynosiły około 1390 zł miesięcznie.

- Rosnące ceny czynszu nie są zaskoczeniem, gdyż na rynek najmu trafia coraz więcej nowych lokali o wyższym standardzie, kompletnie wyposażonych, położonych w atrakcyjnych lokalizacjach, w sąsiedztwie miejsc pracy i punktów usługowych - twierdzi ekspert ze spółki Quelle Locum. - W dalszym ciągu ogromnym zainteresowaniem cieszą się dwupokojowe mieszkania z oddzielną kuchnią. Największą grupę najemców stanowią bezdzietne pary oraz single, a w ostatnim czasie także obcokrajowcy, głównie obywatele Ukrainy - dodaje.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych