PARTNER PORTALU

Inwestycje za 35 mln zł przy rewitalizacji Ostrowca Świętokrzyskiego

Inwestycje na miejskich osiedlach, remonty dróg, renowacja i przebudowa zabytkowego budynku kina z adaptacją pomieszczeń na Centrum Tradycji Hutnictwa, rozbudowa monitoringu – to część projektów, które będą realizowane kosztem niemal 35 mln zł w ramach rewitalizacji Ostrowca Świętokrzyskiego.

Autor: PAP 11 maja 2018 13:04

W piątek marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas i prezydent Ostrowca Św. Jarosław Górczyński podpisali umowę na unijne dofinansowanie przedsięwzięcia z Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 (RPO). Całkowity koszt projektu, na którego realizację wkład własny (ponad 11 mln zł) oprócz gminy zapewniają dwie spółdzielnie mieszkaniowe, to 34,8 mln zł. Środki unijne to blisko 20 mln zł, a 3 mln zł - pieniądze z budżetu państwa.

Projekt "Rewitalizacja obszarów zdegradowanych o silnym potencjale gospodarczym, społecznym i rekreacyjno-kulturowym na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego" zawiera 11 zadań inwestycyjnych, które zostaną zrealizowane przez miejski samorząd we współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi. "To historyczna chwila, bo kwota przedsięwzięcia jest jedną z największych, jaką realizowaliśmy w ramach inwestycji na terenie naszego miasta" - zaznaczył Górczyński.

Jarubas dodał, że fakt zaangażowania w projekt parterów społecznych - spółdzielców - był premiowany punktowo w konkursie na przedsięwzięcia rewitalizacyjne w ramach RPO. "Umowa daje już możliwość ponoszenia faktycznych wydatków związanych z projektem. Jesteśmy gotowi do finansowania" - podkreślił marszałek.

Projekt rewitalizacji obejmuje ponad 11,5 hektara powierzchni Ostrowca.

W ramach przedsięwzięcia zbudowana zostanie droga łącząca ul. Furmańską z ul. Leona Chrzanowskiego wraz z drogami bocznymi w okolicy miejskiego targowiska. Sam plac targowy zyska w części zadaszenie. W dzielnicy Częstocice zagospodarowany zostanie teren i zmodernizowane będą budynki przy ulicach Osadowej, Świętokrzyskiej i Parkowej. Na tym osiedlu powstanie też strefa rekreacji i wypoczynku. Przebudowana zostanie ulica Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Ostrowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa odnowi park na os. Spółdzielców, a Spółdzielnia Mieszkaniowa "Krzemionki" przeprowadzi inwestycje w zdegradowanych częściach głównie os. Rosochy. To m.in. budowa parkingu na ok. 58 miejsc postojowych, placu zabaw i siłowni plenerowej.

Projekt zakłada także zagospodarowanie części dziedzińca dawnego browaru (sam gmach jest przebudowywany na siedzibę miejskich instytucji kultury w ramach innego projektu) na potrzeby aktywizacji mieszkańców i rad osiedlowych. W myśl zwycięskiej koncepcji niedawno rozstrzygniętego konkursu, powstanie tu m.in. ogród sensoryczny, a teren ma się stać miejscem imprez kulturalnych. Swoją siedzibę w jednym z wyremontowanych budynków przy dziedzińcu znajdą też rady osiedlowe trzech pobliskich osiedli.

Ważną częścią projekty rewitalizacji jest przebudowa i gruntowny remont jednego z bardziej charakterystycznych w mieście budynków - kina "Etiuda". W zabytkowym obiekcie z lat 50 XX w. (niegdyś siedzibie zakładowego domu kultury przy hucie), część pomieszczeń zostanie zaadaptowana na Centrum Tradycji Hutnictwa.

Jak wyjaśniał PAP naczelnik Wydziału Planowania i Rozwoju ostrowieckiego ratusza Dominik Smoliński, obecna sala kinowa zostanie całkowicie wyremontowana - podobnie jak jej scena, do której zostanie dobudowane nowe zaplecze. W budynku powstanie też druga, mniejsza sala kinowa i kawiarnia. W obiekcie siedzibę znajdzie nowo tworzone Centrum Tradycji Hutnictwa, z salą konferencyjno-edukacyjną. "Będzie przedstawiało, wykorzystując nowoczesne multimedia, historię hutnictwa związanego przede wszystkim z terenem Ostrowca, od czasów starożytnych do współczesnych" - zaznaczył Smoliński.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych