PARTNER PORTALU

Inwestycyjny boom w postindustrialnych klimatach

Warszawska Praga to jedno z najbardziej specyficznych miejsc stolicy. Postindustrialny klimat dziś odżywa na nowo. Zobacz, jak wyglądają duże projekty mieszkaniowe w "praskim" stylu.

Autor: Housemarket.pl 06 lipca 2015 13:32

Cztery wielkie inwestycje - Koneser, Bohema, Soho i Port Praski mogą śmiało stać się nowymi wizytówkami Pragi.

Część mieszkaniowa Centrum Praskiego Koneser stanowić będzie około 40 procent powierzchni użytkowej całej inwestycji. Łącznie na terenie Konesera powstanie około 350 mieszkań. Pozostałą część kompleksu BBI Development realizuje we współpracy z Liebrecht & wooD.

Obok loftów i soft-loftów powstaną nowoczesne biura, oryginalne koncepty gastronomiczne, kameralne butiki, eleganckie salony mody, punkty usługowe oraz klub fitness. Katalog funkcji, jakie w przyszłości będzie oferować Centrum Praskie Koneser, wciąż nie jest zamknięty.

BBI Development planuje w czwartym kwartale 2015 r. ruszyć z budową drugiego etapu części mieszkaniowej. Ostatni - trzeci etap, ma wystartować pod koniec 2016 r. W III kwartale tego roku rozpocznie się budowa części biurowo-handlowej tej inwestycji.

Projekt Bohema zakłada rewitalizację XIX-wiecznej fabryki kosmetyków Pollena na warszawskiej Pradze oraz stworzenie na jej terenie ogólnodostępnej publicznej przestrzeni społecznej, artystycznej i kulturalnej. W postindustrialnych budynkach powstaną liczne lokale usługowe, butiki, restauracje, kawiarnie, siłownia, a także klub muzyczny, teatr czy gabinety lekarskie.

Tuż obok odrestaurowanych fabrycznych budynków powstanie około 900 apartamentów, nawiązujących do stylu industrialnego. Za projekt inwestycji odpowiada konsorcjum dwóch pracowni architektonicznych: Grupy 5 Architekci,odpowiedzialnej za część mieszkalną oraz SUD Architects, która zajęła się rewitalizacją zabytkowej części.

Pierwszy etap inwestycji Bohema (część zlokalizowana wokół piazetty oraz 200 pierwszych mieszkań) Okam Capital planuje zakończyć w 2018 roku.

Soho Development podsumowała kolejny etap inwestycji na terenie Soho Factory. W pierwszym kwartale 2015 roku Mińska Development, jedna ze spółek zależnych Soho Development oddała do użytkowania budynek Kamion Cross. Obecny poziom sprzedaży w tym budynku to 87 proc. PUM. Przekazywanie własności sprzedanych mieszkań rozpoczęło się w I kw. 2015 r.

Budynek nie do końca wpisuje się w klimat starych, postindustrialnych budynków mieszkaniowych. Jego otoczenie, Soho Factory, pozwala jednak mieszkańcom na funkcjonowanie w atmosferze starej Pragi.

W ramach drugiego etapu inwestycji rozpoczęto ofertę budynku Wars (A), o docelowej powierzchni użytkowej 8,8 tys. mkw. Termin oddania budynku do użytkowania zaplanowano na I kw. 2017 r. Wars to trzeci budynek realizowany na terenie Soho Factory. Jednocześnie rozpoczęto prace nad kolejnymi budynkami. W II połowie 2015 r. zaplanowano złożenie wniosku o uzyskanie pozwolenia na budowę dla budynku F oraz budynku Rebel 2, których docelowa powierzchnia użytkowa (PU) ma wynosić odpowiednio ok. 11,7 tys. mkw. oraz ok. 3,1 tys. mkw. PUM.W przypadku budynku Rebel 2, analizowany jest projekt przeznaczenia tego obiektu na wynajem. W kolejnym etapie inwestycji powstanie tzw. „Szklany budynek”, pozycjonowany w segmencie premium i zlokalizowany w centrum Soho, obejmujący funkcję mieszkaniową, biurową oraz usługową.

Na terenie Portu Praskiego ma powstać nowe mini-miasto składające się z czterech części pełniących różne, uzupełniające się funkcje. Oprócz wieżowców biurowych i powierzchni handlowo-usługowych, ważną rolę pełnić będą mieszkania i apartamenty. 

Najwięcej apartamentów powstanie w kwartale „Stara Praga”. Tutaj dominować będzie zabudowa kwartałowa. Stylistyka ulic będzie nawiązywać do przedwojennej warszawskiej Pragi. Elewacje kamienic mają nawiązywać do stylu przedwojennej warszawskiej Pragi. W budynku przy ul. Sierakowskiego spółka Port Praski Sp. z o.o., będąca częścią Grupy Elektrim, zaplanowała 69 mieszkań o powierzchni od 30,1 do 111,6 mkw., w cenie od 9,7 tys. zł za mkw. i 12 lokali usługowych. Kolejne kamienice, których budowa ruszyła w październiku 2014 r. - Port i Latarnia - zlokalizowane będą przy skrzyżowaniu ul. Wybrzeże Szczecińskie i Okrzei. Budynek mieszkalny będzie posiadać od 4 do 7 kondygnacji naziemnych oraz dwupoziomowy garaż podziemny. Całość dzielić się będzie w sposób modułowy.

Jak będą wyglądać powyższe projekty? Galeria wizualizacji po kliknięciu na zdjęcia powyżej

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych