PARTNER PORTALU

Jak inwestować w aparthotele?

Jakie są różnice między condohotelem czy aparthotelem? Na co należy zwracać uwagę przy inwestowaniu w nieruchomości z przeznaczeniem hotelowym? Sylwia Lubańska, dyrektor zarządzająca Lux Dom opowiada o kluczowych aspektach condo-inwestycji.

Autor: House Market 27 lutego 2015 12:55

Na wstępie należy zwrócić szczególną uwagę, czy mówimy o faktycznym aparthotelu, czy condohotelu. Są to dwie różne formy inwestowania w nieruchomości z przeznaczeniem hotelowym i dwie odmienne formalnie nieruchomości.

Gdy decydujemy się na zakup w systemie condohotelu, kupujemy jedynie udział w budynku o przeznaczeniu hotelowym, najczęściej jest to po prostu pokój hotelowy, zarządzany przez profesjonalną firmę hotelarską. Jest to forma współwłasności, a zarządzanie nieruchomością najczęściej spoczywa w rękach firm hotelarskich.

Sprawa nieruchomości pod wynajem prezentuje się odmiennie w przypadku formy aparthotelu, który z założenia może być budynkiem nie tylko „stricte” hotelowym, ale pełnić funkcję mieszkalną. Deweloper w ramach podpisywanych umów powierza również zarządzanie pod wynajem wyspecjalizowanej firmie zarządzającej, przewidując zyski z najmu. Aparthotel jest inwestycją gwarantującą większą swobodę działania i decyzyjności. Kupujący nabywa bowiem prawo własności wyodrębnionego lokalu, który posiada własną księgę wieczystą oraz udział w nieruchomości wspólnej. Relacje współwłaścicieli takiego budynku mieszkalnego regulują przepisy Ustawy o własności lokali i mówimy wówczas o wspólnocie mieszkaniowej.

Ustawa o własności lokali, która reguluje funkcjonowanie wspólnot mieszkaniowych nakłada na właścicieli lokali obowiązek partycypowania w kosztach utrzymywania nieruchomości wspólnej, proporcjonalnie do posiadającego w niej udziału. Są to np. koszty sprzątania korytarzy, garażu, czyli poza naszym lokalem, bądź usług ogrodniczych, ochrony, ale także napraw i konserwacji urządzeń technicznych, a przede wszystkim koszty obowiązkowych przeglądów nieruchomości.

W przypadku budynków o podwyższonym standardzie mogą pojawiać się koszty związanie chociażby ze utrzymaniem stacji uzdatniania wody, sauny, basenu, czy innych elementów wyposażenia lub obsługi nieruchomości. Dlatego kupując mieszkanie w inwestycji aparthotelowej warto zwrócić uwagę, jak deweloper, czy zarządca tej nieruchomości, bądź operator planuje te koszty przenosić na właścicieli lokali. Innymi słowy, jeśli czytamy, że właściciel lokalu kupuje go i potem tylko pobiera czynsz wypracowany w roku z tytułu najmu swojego lokalu, to trzeba jasno ustalić ile płacimy operatorowi za jego działalność pośrednictwa w wynajmie, ile za pełnienie zarządu nieruchomością wspólną  oraz ile i jakie są dokładnie  koszty utrzymania nieruchomości wspólnej. Wszelkie gwarancje zysku i zapisy umowne należy ocenić przez pryzmat zaplanowanych kosztów, w tym wszystkich ich składowych dla danej nieruchomości mieszkalnej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych