PARTNER PORTALU

Jak nie tracić ciepła w budynkach mieszkalnych

Szacuje się, że udział nieocieplonych ścian gruntowych we wszystkich stratach ciepła w obiektach mieszkalnych może wynosić nawet do 20-25 proc. Izolacja fundamentów wymaga więc od fachowca zachowania ścisłego reżimu prac.

Autor: housemarket.pl 12 sierpnia 2015 12:28

Zanim przystąpimy do właściwych prac budowlanych lub remontowych, warto przypomnieć sobie kilka faktów i zestawić je z krążącymi w powszechnym obiegu opiniami. Jedna z nich dotyczy m.in. zasadności oraz sposobu izolowania ścian fundamentowych w przypadku budynków pozbawionych piwnicy.

Spotykaną czasem praktyką jest ocieplanie jedynie podłogi parteru na gruncie – norma zwalnia wówczas wykonawcę z obowiązku ocieplenia ściany fundamentowej do głębokości 1 metra poniżej poziomu terenu. Choć w określonych warunkach formalnie dozwolone, rozwiązanie to może prowadzić do tworzenia się kluczowego mostka cieplnego, powstającego na połączeniu podłogi i ściany zewnętrznej. Problem ten da się wyeliminować poprzez stosunkową niedużą inwestycję w postaci kompleksowej izolacji cieplnej ścian fundamentowych, płyt fundamentowych oraz podłóg na gruncie.

Kluczem do sukcesu jest precyzja wykonania oraz dobór odpowiedniego materiału. – Ocieplanie fundamentów to specyficzna część prac wykonawczych. Ze względu na wilgoć przylegającego gruntu, warto używać rozwiązań o niskiej nasiąkliwości i małym podciąganiu kapilarnym – np. płyt z wełny kamiennej PAROC GRS 20, które skutecznie zabezpieczają konstrukcję przed podsiąkaniem wody, zarówno w zewnętrznej warstwie fundamentu, jak i pod nim. Otwarta struktura płyt pozwala na wysychanie budynku, odprowadzając wilgoć na zewnątrz i zachowując przy tym niski współczynnik przewodzenia ciepła λD = 0,035 W/mK – tłumaczy Adam Buszko, szef Wsparcia Sprzedaży Paroc Polska. – Ponieważ poniżej poziomu gruntu przenikanie ciepła jest mniej intensywne, ocieplając ścianę fundamentową możemy zastosować mniejszą grubość, niż w przypadku części nadziemnej. Najważniejsze to to, aby zachować ciągłość izolacji termicznej w miejscu oparcia podłogi – dodaje.

Praca u podstaw, czyli jak ocieplić strop fundamentowy

Nim przystąpimy do wznoszenia ścian fundamentowych, na ławach fundamentowych wykonujemy poziomą izolację z papy na lepiku bitumicznym bądź izolacyjnej folii budowlanej. Fundamenty wylewamy na warstwie materiału drenażowego o grubości co najmniej 100 mm.

Warstwę drenażową wprowadzamy także pod stopy fundamentowe, mając na uwadze rozmieszczenie rur drenażowych. Jeśli mamy do czynienia z podatnym na akumulację wilgoci podłożem glinowym, mułowym bądź drobnym piaskiem, jako izolację powinniśmy zastosować włókninę o klasie użytkowej II oraz warstwę oddzielającą pod warstwę drenażową.

W przypadku obciążeń do 20 kPa należy zastosować płytę gruntową PAROC GRS 20. Płyty układamy na mijankę, tj. tak, aby ich narożniki nie spotkały się w jednym punkcie, powodując tym samym powstawanie mostków termicznych. Elementy zbrojenia podpieramy na powierzchni co najmniej 100x100 mm, dbając by nie zostały wciśnięte w izolację termiczną. Studzienki i elementy instalacji kanalizacyjnej zabezpieczamy we właściwych pozycjach przed zalaniem betonem i opieramy na przygotowanej warstwie drenażowej.

Po zalaniu szalunków betonem rury drenażowe układamy w taki sposób, aby ich krawędzie znalazły się co najmniej 150 mm pod ławą fundamentową. Na dalszym etapie prac zasypujemy obszar wokół drenażu i ław materiałem drenażowym do 300 mm powyżej górnej krawędzi rur. Aby zapobiec przechodzeniu drobnych cząstek i przyszłemu zamuleniu rur drenażowych, zaleca się zamontowanie wokół niej specjalnej włókniny.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych