PARTNER PORTALU

Jak zawalczyć o przestrzeń w zabudowie bliźniaczej

Ten energooszczędny dom wpisuje się w historyczną tkankę poniemieckiego osiedla domów w zabudowie bliźniaczej. Daje mieszkańcom duże poczucie prywatności, ale też otwiera się na otoczenie.

Autor: HouseMarket.pl 26 listopada 2015 11:17

Architekci Adam Radzimski i Karolina Rączka podjęli się rozbudowy budynku wielkości trzypokojowego mieszkania zlokalizowanego na poniemieckim osiedlu domów jednorodzinnych w Zabrzu i połączonego jedną ze ścian zewnętrznych z innym budynkiem. Inwestorzy to młoda rodzina z dwójką dzieci, która chciała dostosować go do swoich potrzeb.

Priorytetem stało się zwiększenie powierzchni użytkowej domu, w tym dobudowa garażu i dodatkowych pomieszczeń mieszkalnych  oraz stworzenie klarownego podziału urbanistycznego gwarantującego efektywniejsze wykorzystanie całej działki.

Ważnym elementem warunkującym kształt rozbudowy było także poszanowanie istniejącego charakteru zabudowy bliźniaczej.  Wyraża się to głównie poprzez zachowanie gabarytów  budynku od strony frontowej działki, kształtu dwuspadowych dachów,  jak i rozbudowy w sposób nie zawłaszczający pierwotnej przestrzeni – rezygnacja z możliwości nadbudowy budynku.

Kluczowy moment projektu to pomysł na scentralizowanie najważniejszych przestrzeni życiowych domu w jednej strefie, znajdującej się zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Dzięki temu otrzymano budynek, którego wnętrze przenika się z otoczeniem w sposób dogodny dla mieszkańców.

Zewnętrznie centralizacja to nowa kubatura (wiatrołap, kuchnia, garaż), oddzielająca powstałe strefy – publiczną (podjazd) i półprywatną (ogród), dając mieszkańcom widok od środka na część wejściową domu jak i niewidoczny dla przechodniów ogród.

Wewnętrznie centralizacja to otwarta część dzienna: serce domu, czyli połączenie holu, kuchni, jadalni z pokojem dziennym. Sprzyja kontaktom rodzinnym, ale daje też możliwość rozejścia się do oddzielnych części rodziców i dzieci, znajdujących się na przeciwległych krańcach domu.

W efekcie powstał nowoczesny i energooszczędny dom, który wpisuje się w historyczną tkankę poniemieckiego osiedla domów w zabudowie bliźniaczej. Odpowiada na nowe potrzeby funkcjonalne mieszkańców, daje im duże poczucie prywatności ale też otwiera się na otoczenie. Dom o spójnym układzie funkcjonalno-przestrzenno-stylistycznym.

lokalizacja: Zabrze

projekt: 2013 r.

realizacja: 2015 r.

powierzchnia: 220 mkw.

inwestor: prywatny

architekci: Adam Radzimski, Karolina Rączka

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych