PARTNER PORTALU

Jednorodzinny indywidualista spoza katalogu

Choć w krajobrazie polskich miast wciąż króluje tradycyjna zabudowa, to z każdym rokiem przybywa nieruchomości zrealizowanych według indywidualnych projektów, pozytywnie wyróżniających się na tle monotonnej architektury katalogowej.

Autor: HouseMarket.pl 16 marca 2016 16:00

Znakomitym przykładem takiej nieszablonowej, wizjonerskiej bryły jest budynek jednorodzinny w podwarszawskiej wsi Zielonki, autorstwa Magdaleny i Macieja Beczaków z pracowni Beczak/Beczak/Architekci.

– Dom jest na tyle osobistym elementem życia, że przyjemnie byłoby mieć coś takiego tylko dla siebie i bez chwili zawahania móc powiedzieć: „Tak, to jest mój dom, nie ma drugiego takiego”. Dążymy do tego, aby każdy z naszych klientów mógł się podpisać pod tym stwierdzeniem, a to wymaga indywidualnego podejścia do każdej inwestycji i głowy wciąż otwartej na nowe pomysły – mówi arch. Magdalena Beczak z pracowni Beczak/Beczak/Architekci.

Zazwyczaj jest tak, że architekci spotykają się z klientami i szukają z nimi wspólnego języka. - Oczekujemy od nich pewnych informacji dotyczących zakresu funkcji, kolorystyki, materiałów, w obszarze których będziemy się poruszać. Ostateczny projekt jest wynikiem tylko i wyłącznie działania wyobraźni – tłumaczy Magdalena Beczak.

Dynamiczny postęp, a wraz z nim pojawienie się na rynku innowacyjnych technologii budowlanych, otwiera nowe możliwości w zakresie kreowania przestrzeni, pozwalając urzeczywistnić nawet najbardziej wyszukane wizje inwestorów i architektów. W efekcie wokół nas coraz częściej powstają projekty, jak ten w Zielonkach - Wsi, które zachwycają coraz śmielszą koncepcją architektoniczną i przełamują towarzyszące nam przez lata schematy.

– Dom jednorodzinny zlokalizowany w miejscowości Zielonki - Wieś to jednolity kolorystycznie, podzielony pionowymi liniami, tynkowo-blaszany masyw z drewnianym „miąższem". Od strony południowej wycięty fragment parteru stanowi obszerny taras, który organicznie wtapia się w tektonikę domu – mówi  Magdalena Beczak.

Główną decyzją architekta, kształtującą budynek jest spadzisty niesymetryczny dach. Połać o mniejszym nachyleniu kryje funkcje mieszkalne piętra, połać o większym – zamyka przestrzeń dwukondygnacyjną parteru. Kolor domu od początku założeń miał być ciemnografitowy. Narzucona struktura podziałów ma przypominać pancerz.

- „Mroczność” domu, została przełamana jasnym, ciepłym drewnem okoume. Wszelkie wycięcia w głównej bryle budynku konsekwentnie zostały wykończone szalówką drewnianą – dodaje Maciej Beczak. Architekt podkreśla, że projektuje nie tylko z myślą o estetyce, ale również funkcjonalności obiektów.

- W naszych założeniach staramy się m.in. kształtować dom w taki sposób, by wykorzystywał strony świata i żeby czerpał energię ze strony południowej. Wpływa to na insolację wnętrza oraz minimalizuje zapotrzebowanie na ciepło. W ten sposób oszczędzamy zasoby naturalne i zmniejszamy rachunki za ogrzewanie – wyjaśnia Maciej Beczak.

Aby dodatkowo poprawić bilans energetyczny budynku, do wykończenia elewacji użyto systemu ociepleń firmy Baumit. Architekci zdecydowali się na wariant z wyprawą wierzchnią w postaci tynku strukturalnego Baumit SilikonTop.

– Dobrze nam się pracuje na tych materiałach i wiemy, że są to produkty z wyższej półki, którym warto zaufać. Zastępujemy niejednokrotnie droższe elementy elewacyjne, typu panele, właśnie strukturą Baumit. Poprzez boniowanie możemy uzyskać podziały na elewacji, a efekt tych zabiegów można obserwować zarówno we wsi Zielonki, jak również w Konstancinie-Jeziornie – mówi Magdalena Beczak.

Monumentalne bryły budynków jednorodzinnych w Zielonkach - Wsi pod Warszawą i w Konstancinie  -Jeziornie to nie tylko dopracowane w detalach, spójne stylistycznie propozycje, lecz także udana próba wypracowania nowego genotypu domu jednorodzinnego.

Przykład projektów w Zielonkach - Wsi oraz Konstancinie-Jeziornie udowadnia, że efektowna architektura nie jest zarezerwowana wyłącznie dla świątyń, biurowców czy galerii handlowych. Połączenie śmiałej wizji architekta i inwestora, mariaż nowoczesnych trendów architektonicznych z wysokiej jakości materiałami budowlanymi oraz perfekcyjnym wykonaniem to recepta na udaną kreację budynku jednorodzinnego, wyróżniającą się pozytywnie w krajobrazie zdominowanych przez typowe domy z katalogów. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych