PARTNER PORTALU

Jeszcze więcej mieszkań na wynajem

Jak co roku Stowarzyszenie Mieszkanicznik prezentuje dane z podatków od osób fizycznych, zestawione pod kątem przychodów z najmu, rejestrowanych umów najmu okazjonalnego i obrotów na tym rynku. Znów mamy wzrost, tym razem znacznie większy.

Autor: housemarket.pl 16 stycznia 2018 11:05

Nie ma statystyk pokazujących, ile mieszkań jest wynajmowanych, ile jest mieszkaniami lub domami wakacyjnymi, a ile jest na granicy: nie mają pozwolenia na użytkowanie, ale są zamieszkałe, albo już są gotowe, ale nie mają mieszkańców. Możemy – z dużą wiarygodnością – szacować jedynie ilość osób fizycznych, które zgłosiły w urzędach skarbowych jakiekolwiek przychody z tytułu najmu i dzierżawy w 2016 roku. 

Przychody z najmu osoby fizyczne mogą opodatkować na dwa sposoby: ryczałtem 8,5 proc. od przychodów lub na zasadach ogólnych, w ramach PIT 36, co wymaga większej staranności w wykazywaniu kosztów, które zmniejszają opodatkowywany przychód.

Ryczałtowcy to kilka kategorii: największa grupa w ten sposób rozlicza jedynie najem, to 508 993 podatników. Pozostała grupa to drobni przedsiębiorcy, którzy korzystają z ryczałtu w ramach swojej działalności, i jest to 11 395 podatników. Dołączyło do nich jeszcze 37 osób łączących przychody z najmu ze sprzedażą przetworów. W sumie: 520 425 podatników.

Podatnicy „z zasad ogólnych” to mniejsza grupa, ale też stabilnie rosnąca. Trudniej jest dokładnie ich liczyć, bo jedynie około 29 tysięcy ma przychody wyłącznie z najmu i dzierżawy, a 111 tysięcy również z innych źródeł – i z najmu. Razem 140 000 zeznań zawierało przychody z najmu opodatkowane na zasadach ogólnych.

Łącznie w 2016 roku wykazało przychody z najmu i dzierżawy 660 452 podatników. Przyrost w porównaniu z rokiem 2015 to niespełna 50 tysięcy – ale jest to większy przyrost, niż w latach poprzednich, od 2010 roku było to około 40 tysięcy podatników rocznie.

Obroty Mieszkania to majątek o dużej wartości, a kupowanie ich specjalnie na wynajem, w celach inwestycyjnych, cieszy się popularnością. W najmie prywatnym nie da się określić wielkości inwestycji, bo wynajmowane są mieszkania okresowo niewykorzystywane lub dziedziczone, można określić obroty. Czynsze w 2016 roku po okresie stabilności zaczęły rosnąć, a że rośnie też pula nieruchomości na wynajem, obroty są coraz wyższe. Oznacza to, że rosną możliwości finansowania usług związanych z najmem: pośrednictwa, zarządzania, fotografii, obsługi księgowej, ale i remontów i wyposażenia.
Rosnące obroty w najmie oznaczają również, że gospodarstwa domowe najemców wydają w formie czynszów, a właściciele, usługodawcy i skarb państwa zyskują.

W 2016 roku przychody z tytułu najmu i dzierżawy z rozliczeń ryczałtem wyniosły 9 814,5 miliona złotych, a przychody (przed odliczeniem kosztów i opodatkowaniem) wykazane w zeznaniach PIT 36 to 2 612 milionów złotych. Na wykresie poniżej uwzględnione są tylko dochody podatników, którzy wybrali skalę, bo pozwala to na porównania z latami poprzednimi. Przyrost liczby podatników jest stabilny – około 10 proc. co roku, podobnie wzrastają też przychody w ramach ryczałtu – dochód podatników z zasad ogólnych nawet nieco spada. Całkowite przychody z najmu prywatnego w 2016 roku to 12,5 miliarda złotych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych