PARTNER PORTALU

Kamienica w Płocku skanowana laserowo

Płock przygotowuje się do rewitalizacji zabytkowego budynku w centrum miasta. Przy inwentaryzacji kamienicy użyto lasera 3D. Stworzony na jej podstawie projekt budowlany ma być załącznikiem do wniosku o dofinansowanie z programu dopłat do budownictwa mieszkaniowego BGK.

Autor: HouseMarket.pl 09 grudnia 2015 16:42

Inwentaryzację zabytkowego domu pruskiego urzędnika przy ul. Kazimierza Wielkiego 6 w Płocku wykonała na zlecenie Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej TBS łódzka pracownia architektoniczna RWSL-Rydzyński/Wasiak/Stańczak/Lebelt.

Inwentaryzacja dokonywana za pomocą skanera 3D to najnowsza technologicznie, najdokładniejsza, najszybsza i bezinwazyjna metoda zbierania danych o obiekcie. Wykorzystanie tej technologii pozwala na wykonanie specjalistycznych i niezwykle precyzyjnych pomiarów, dokładne odwzorowanie detali architektonicznych budynku oraz przetworzenie uzyskanego z lasera modelu 3D budynku w dowolne rysunki 2D, takie jak rzuty, przekroje i elewacje.

– Zastosowanie tej metody znacznie skraca czas realizacji inwestycji i równocześnie przekłada się na niższe koszty w stosunku do tradycyjnych metod inwentaryzacji – mówi Wioletta Magin, prezes Zarządu Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej TBS.

Z kolei Jacek Wasiak z pracowni RWSL tłumaczy: Szczegółowość pomiaru i kompletność danych pozwalają na dowolną zmianę dokumentacji projektowej bez konieczności ponownego wyjścia w teren.

Inwentaryzacja budynku przy ul. Kazimierza Wielkiego 6 w Płocku pozwoli na wykonanie projektu remontu zabytku, który w 2010 r. został wyłączony z użytkowania ze względu na zły stan techniczny. Zastosowanie lasera 3D znacznie skróci okres przygotowania dokumentacji projektowej, którą łódzcy architekci przekażą MZGM. Projekt budowlany wraz z pozwoleniem na budowę stanowić będą załącznik do wniosku o dofinansowanie remontu ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach rządowego programu dopłat do budownictwa mieszkaniowego.

Inwestycja, którą na zlecenie miasta realizuje MZGM pozwoli na rewitalizację kolejnego, zlokalizowanego w ścisłym centrum miasta budynku. Środki na realizację projektu pochodzą z budżetu Płocka.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych