PARTNER PORTALU

Katowice wybudują kolejnych 500 mieszkań w programie Mieszkanie Plus

Umowę ramową ws. budowy w rejonie katowickiej ul. Korczaka ok. 500 mieszkań modelowych w ramach pilotażu programu Mieszkanie Plus podpisali w piątek w tym mieście przedstawiciele spółki BGK Nieruchomości oraz Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Autor: PAP 07 lipca 2017 14:05

Chodzi o ok. 6-hektarowy teren w katowickiej dzielnicy Szopienice. W pobliżu znajduje się znana w regionie wieża ciśnień z 1907 r. (według projektu Jerzego i Emila Zillmannów). Zgodnie z założeniami w perspektywie ok. 2020 r. powinno tam powstać osiedle modelowe z ok. 500 mieszkaniami różnej wielkości; być może ze względu na skalę powstanie ono w etapach.

Będzie to już druga inwestycja w ramach programu Mieszkanie Plus w Katowicach. Katowicki samorząd już wiosną br. podpisał umowę na budowę ok. 500 mieszkań na wynajem przy ul. Górniczego Dorobku, nieopodal zabytkowego osiedla Nikiszowiec. Jak sygnalizowali w piątek przedstawiciele miasta i BGKN, obie inwestycje będą realizowane mniej więcej równolegle.

Dla realizacji pierwszego projektu, tzw. "Nowego Nikiszowca", BGKN i Katowickie TBS powołały spółkę celową - z zaangażowaniem ze strony KTBS w postaci pozyskanej od miasta działki przy ul. Górniczego Dorobku (o szacunkowej wartości ok. 10 mln zł) oraz zapewnianym przez BGKN finansowaniem spółki na poziomie 100 mln zł.

Także dla inwestycji przy ul. Korczaka powołana zostanie kolejna spółka celowa. W tym przypadku wartość wkładanego przez KTBS gruntu może być nieco większa. Jak powiedział dyrektor BGKN Emil Kamiński, wkład tej spółki dla finansowania inwestycji szacowany jest na ok. 80-85 mln zł. W kolejnych miesiącach partnerzy mają podpisać porozumienie realizacyjne.

Osiedle przy ul. Korczaka zostanie zaprojektowane w oparciu o prowadzony przez BGKN ogólnopolski konkurs. Spółka czeka w nim na innowacyjne pomysły konstrukcyjne i nowatorskie rozwiązania technologiczne, które zapewnią wysoką jakość budynków przy stosunkowo niskim koszcie budowy (do 2 tys. zł netto za m kw.). Zgłosiło się do niego 70 pracowni, do drugiego etapu przeszło 12.

"Te 12 pracowni będzie pracowało docelowo właśnie na tym terenie. Jeden z tych projektów zostanie tutaj zrealizowany" - zapowiedział w piątek w Katowicach członek zarządu BGKN Bartłomiej Pawlak. "To jest pierwszy tego typu projekt w Polsce, kiedy robimy ogólnopolski konkurs i dajemy konkretną lokalizację" - wyjaśnił Pawlak.

Jak przekonywał, Katowice są ważne dla programu Mieszkanie Plus, ponieważ w tym mieście "ten program wykluwa się wciąż w nowych wariantach". "Chcemy tu w pozytywnym znaczeniu eksperymentować z rozwiązaniami, które chcemy powielać w całej reszcie Polski" - dodał.

Sygnalizując harmonogram inwestycji przy ul. Korczaka dyrektor Kamiński wskazał, że partnerzy przedsięwzięcia chcieliby do końca tego roku dysponować projektem budowlanym wraz z pozwoleniem na budowę; rozpocząć prace budowlane na przełomie marca i kwietnia 2018 r. i oddawać - w zależności od ew. etapowania - osiedle do użytkowania pod koniec 2019 lub na początku 2020 r.

"Obiecujemy, że z naszej strony to będzie naprawdę dobra urbanistyka. Bardzo nam zależy, żeby to nie było kilka kolejnych bloków, tylko żeby to była przestrzeń przyjazna, do życia, wkomponowana w urbanistykę Katowic, zrealizowana w zgodzie i harmonii z tutejszą architekturą, tutejszą tradycją; żebyście mieli państwo poczucie, że dostajecie kawałek dobrej i trwałej architektury. Dla nas jest to o tyle ważne, że potem przez 25 lat tym majątkiem zarządzamy" - mówił Pawlak.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych