PARTNER PORTALU

Łódź dzięki BGK ma 41 nowych mieszkań komunalnych

W Łodzi oddano do użytkowania 41 lokali komunalnych. To efekt inwestycji w ramach rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego.

Autor: Housemarket.pl 16 lipca 2015 14:14

BGK przyznał już miast ponad 4,1 mln złotych bezzwrotnego finansowego wsparcia. Pozwoliło to na utworzenie 46 lokali komunalnych. Kolejnych 25 będzie realizowane.

Jest to kolejna inwestycja zrealizowana przez Miasto Łódź przy wykorzystaniu środków z programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego z Funduszu Dopłat.

W budynku przy ul. Kaliskiej 11/17 w Łodzi powstało 41 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 2 067 mkw. Do dyspozycji mieszkańców przekazano również pomieszczenia wózkarni, suszarni oraz garaże podziemne. Budowa budynku trwała ponad rok, jej koszt wyniósł około 5,93 mln zł, a przewidywana dopłata z Funduszu Dopłat wyniesie około 2 mln 293 tys. zł. Zgodnie z zasadami programu Miasto zobowiązane jest teraz do powiększenia swojego zasobu lokali socjalnych o taką ilość lokali, jaka powstała z dofinansowaniem BGK.

- Mieszkalnictwo jest jednym z obszarów, w których Bank Gospodarstwa Krajowego ma duży udział poprzez inicjatywy własne lub rządowe. Wspieramy budownictwo dla różnych grup społecznych – od najuboższych (program budownictwa socjalnego) przez średnio zarabiających (społeczne budownictwo czynszowe), aż do osób zamożniejszych, które chcą kupić mieszkanie na własność (program „Mieszkanie dla młodych”) lub wynająć (Fundusz Mieszkań na Wynajem). Naszym celem jako państwowego banku rozwoju jest podnoszenie jakości życia wszystkich Polaków – mówi Radosław Stępień, wiceprezes - pierwszy zastępca prezesa Zarządu BGK.

Kolejna planowana inwestycja na którą Miasto uzyskało dofinansowanie to budowa budynku wielorodzinnego z 25 lokalami komunalnymi przy ul. Wysokiej 25/27 w Łodzi. Planowany koszt budowy wyniesie około 3 mln 500 tys. zł, a przewidywana dopłata z Funduszu Dopłat około 1 mln 476 tys. zł.

Po uruchomieniu w 2007 r. wieloletniego rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał łączne dofinansowanie o wartości ponad 580 mln zł wsparcia na realizację ponad 970 przedsięwzięć, których łączna wartość wynosi blisko 2 mld zł. Dzięki tym środkom powstało już ponad 11,7 tys. mieszkań oraz ponad 800 miejsc noclegowych, a kolejne 2 715 lokali/miejsc pozostaje w trakcie realizacji. Ponadto Bank Gospodarstwa Krajowego negocjuje warunki zawarcia kolejnych 79 umów, które powinny zaowocować powstaniem 1.014 mieszkań.

Od 1 września do 30 września br. BGK będzie przyjmował kolejne wnioski na wsparcie w ramach Funduszu Dopłat w ramach tzw. jesiennego naboru, na który została przeznaczona kwota blisko 75 mln zł.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski. Stanowi centrum kompetencyjne w finansowaniu projektów infrastrukturalnych, eksportu, spółek komunalnych i samorządów. Rozwija systemy poręczeń i gwarancji mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań. Zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Jest instytucją wiodącą w procesie konsolidacji finansów publicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych