PARTNER PORTALU

Łódź się zmienia. Ruszyły przetargi na rewitalizację okolic ul. Włókienniczej

Łódzki magistrat ogłosił przetargi na remonty ok.20 kamienic i przebudowę ulic w kwartale przylegającym do ul. Włókienniczej. Po rewitalizacji, która potrwa do 2020 roku, ciesząca się złą sławą okolica ma zamienić się w przestrzeń przyjazną dla mieszkańców i atrakcyjną dla turystów.

Autor: PAP 02 sierpnia 2017 09:04

"Kiedy kilka lat temu pokazywaliśmy po raz pierwszy plany rewitalizacji kwartału ulic Włókiennicza - Jaracza - Rewolucji 1905 roku - Wschodnia większość osób pukała się w głowy i mówiła, że są niemożliwe do urzeczywistnienia. Obecnie możemy ogłosić ogromny przetarg na ich realizację, który obejmuje remonty ulic i ponad 20 kamienic, które wreszcie zostaną przeniesione w realia XXI wieku - podkreślił dyrektor Departamentu Prezydenta w łódzkim magistracie Tomasz Piotrowski na konferencji we wtorek.

Według planów magistratu, ul. Włókiennicza (dawniej Kamienna) - obecnie owiana złą sławą i od lat wykorzystywana bez potrzeby większych aranżacji jako plan filmowy dla obrazów rozgrywających się w czasie II wojny światowej - całkowicie zmieni swój charakter.

"Chcemy, aby była turystyczną atrakcją, która za kilka lat pojawi się w przewodnikach o Łodzi; aby ludzie chcieli tu przychodzić, by wypić kawę w klimatycznej kafejce czy zrobić zakupy w małej galerii sztuki. Po remontach kamienic fasady i podwórka oddane zostaną artystom, którzy sprawią, że ulica będzie nietypowa, być może kontrowersyjna" - dodał Piotrowski.

Włókiennicza ma zyskać nietypową nawierzchnię - będzie to mozaika z motywem opowiadającym jedną z łódzkich historii. Ruch drogowy zostanie na niej ograniczony, pojawią się natomiast ławki, drzewa, ogródki gastronomiczne.

Nowością w kwartale ulic, który obecnie składa się w dużej mierze z już wysiedlonych kamienic, będzie pasaż Hilarego Majewskiego. Ma to być ciąg komunikacyjny poprowadzony przez dawne podwórka i łączący ul. Włókienniczą z ul. Jaracza.

Majewski w II połowie XIX wieku pełnił funkcję miejskiego architekta w Łodzi; miasto zawdzięcza mu wiele słynnych budynków utrzymanych w stylu historyzmu, m.in. pałace najbogatszych fabrykantów. Przy ul. Włókienniczej stoi do dziś zabytkowa kamienica, którą zaprojektował i wybudował jako swój dom i pracownię. Nowy pasaż będzie przebiegał tuż obok niej.

W odnowionych kamienicach należących do miasta powstaną nie tylko mieszkania komunalne o wyższym niż obecnie standardzie, ale także mieszkania chronione, świetlice artystyczne i środowiskowe, przedszkole, placówki opiekuńczo-wychowawcze i centra aktywności obywatelskiej.

"Tworząc ten projekt kładliśmy duży nacisk na aspekt społeczny, ponieważ to jeden z najbardziej zdegradowanych obszarów rewitalizacji, na którym nagromadzenie problemów jest wyjątkowe. Dopełnieniem remontów kamienic i ulic będzie stworzenie miejskich placówek, które wspomogą w rozwiązywaniu problemów alkoholowych, zawodowych itp. i wesprą w powrocie do normalności" - zaznaczył Rafał Michaś z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Na zrewitalizowanym obszarze powstanie m.in. Centrum Interwencji Kryzysowej i Centrum Treningu Umiejętności Społecznych. Zielone podwórka staną się miejscami spotkań i integracji mieszkańców.

"Ci, którzy nie mają zadłużenia czynszowego i będą chcieli wrócić do odnowionych lokali, uzyskają taką szansę. W tej chwili cały kwartał jest niemal całkowicie wysiedlony. Powroty zaczniemy po 2020 roku" - podkreślił Piotrowski.

Ogłoszone przetargi dotyczą ok. 20 kamienic przy ul. Włókienniczej, Wschodniej, Rewolucji i Jaracza. W późniejszym terminie rozpocznie się przetarg na trzy ostatnie budynki (ul. Rewolucji 29, 31, Włókiennicza 22), skwer oraz ul. Rewolucji w części najbliższej budynkom Uniwersytetu Łódzkiego.

Plany zakładają, że remont ul. Jaracza rozpocznie się w 2018 r, rok później ekipy wejdą na ul. Wschodnią. W 2019 r. wystartują prace przy ul. Rewolucji i Włókienniczej. Ostatni etap - 2020 rok - to budowa pasażu Majewskiego.

Kwartał wokół Włókienniczej to "priorytetowy obszar rewitalizacji nr 1" - jedna z ośmiu części Łodzi oznaczonych w planie rewitalizacji obszarowej, obejmującej ponad 1,7 tys. ha, czyli ponad 6 proc. całkowitej powierzchni miasta.

Szacuje się, że wartość przedsięwzięć rewitalizacyjnych w latach 2017-2026 wyniesie na tym terenie ok. 3,6 mld zł, przy wkładzie z budżetu miasta - 1,7 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych