PARTNER PORTALU

Mikołajki zbudują dwa bloki dla mieszkańców

Mazurska gmina Mikołajki zbuduje dwa bloki, w sumie 48 mieszkań, dla swoich mieszkańców, których nie stać na zaciągnięcie komercyjnego kredytu bankowego. Jeden taki blok jest już zasiedlony.

Autor: PAP 27 lutego 2015 11:47

Mikołajki zdecydowały się na zbudowanie dwóch bloków dla swoich mieszkańców ze względu na ogromne zainteresowanie tym projektem. "W sumie powstanie 48 mieszkań, na wszystkie mamy chętnych" - powiedziała PAP sekretarz gminy Mikołajki Joanna Wróbel i dodała, że właśnie trwają prace projektowe związane z budową tych domów.

Mikołajki postawią dwa bloki na swojej gminnej działce i zaciągną bankowy kredyt na budowę. Kredyt ten będą spłacali najemcy mieszkań, do tego także mieszkańcy będą opłacać czynsz i wszelkie media. W zależności od wielkości mieszkania i tego, czy najemcy mieszkań wpłacili wkład własny, miesięczne opłaty najemców będą wahały się od 500 do 1 tys. zł (rata kredytu plus czynsz). Po spłaceniu rat za budowę bloku mieszkania przejdą na własność tych, którzy spłacali kredyt.

Kryterium dochodowe, jakie przyjęła gmina dla potencjalnych najemców zakłada, że po opłaceniu wszelkich opłat za mieszkanie rodzinie powinno zostać po 500 zł na osobę na miesiąc.

Mikołajki to miasteczko, które żyje przede wszystkim w sezonie turystycznym. Latem mieszkańcy okolicy bez problemu znajdują pracę i zarabiają, zaś przez resztę roku sporo osób jest bezrobotnych albo też zarabia zbyt mało, by stać ich było na zaciągnięcie komercyjnego kredytu bankowego na zakup mieszkania nawet na wtórnym rynku. Dlatego, zwłaszcza młode rodziny, latami wynajmowały mieszkania.

Gmina Mikołajki zbudowała już jeden blok z 22 mieszkaniami przeznaczonymi dla miejscowych. Wszystkie lokale są już zamieszkałe.

Mikołajki są jedynym samorządem w woj. warmińsko-mazurskim, który prowadzi tego rodzaju politykę zatrzymywania na swoim terenie młodych ludzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych