PARTNER PORTALU

Mikromieszkania - nowy hit na rynku?

Szafa, łóżko, mini-łazienka i aneks kuchenny. Zarówno wśród deweloperów, jak i wśród kupujących można zaobserwować modę na tzw. mikroapartamenty. Analitycy urban.one sprawdzili, gdzie sprzedają się najmniejsze - i najdroższe - mikromieszkania w naszym kraju.

Autor: housemarket.pl 12 marca 2018 09:36

Jak w 2010 r. informował The Telegraph, jedno z najmniejszych mieszkań świata znajduje się w Rzymie. Jest położone w budynku przy placu Świętego Ignacego, kilkaset metrów od Panteonu. O jego wyjątkowości nie świadczy jednak doskonała, turystyczna lokalizacja… lecz powierzchnia: nieco ponad 5 metrów kwadratowych. Na takim metrażu udało się zmieścić łazienkę z prysznicem i umywalką oraz – poziom wyżej – platformę z jednoosobowym łóżkiem. W mieszkaniu znalazło się nawet okno, ale by je otworzyć, trzeba wspiąć się na łóżko. Kuchni niestety nie przewidziano, co – biorąc pod uwagę kulinarne bogactwo Rzymu – może wcale nie być wadą. Cena takiego lokalu była jednak kosmiczna – w 2010 roku został on wystawiony na sprzedaż za równowartość 200 tys. złotych.

Jeszcze dalej próbują pójść Chińczycy, którzy w obliczu kryzysu mieszkaniowego w mieście Wuhan postanowili stworzyć kilkadziesiąt kapsułowych mieszkań o powierzchni 4,6 mkw – każde przeznaczone dla dwóch osób.

Podobny trend, choć nie na taką skalę, można też zaobserwować w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej. Gęstniejące centra miast i rosnąca liczba singli sprawiają, że pojawił się popyt na miniaturowe mieszkania, w bardzo dogodnych lokalizacjach.

Ta moda dotarła też do Polski. W niektórych miastach powstały już nawet „aparthotele” - całe budynki z takimi mini-mieszkaniami, które przypominają bardziej hotele niż bloki mieszkalne. To umożliwia obejście rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury, które zakazuje budowania mieszkań o powierzchni mniejszej niż 25 mkw. W aparthotelach, takie lokale są sprzedawane lub wynajmowane jako przestrzeń użytkowa, a nie mieszkaniowa. Jak sprawdziło urban.one w kilku miastach Polski, mikromieszkania to jednak nie nowy wynalazek, wiele takich lokali można bowiem znaleźć nawet w kilkudziesięcioletnich – i starszych – budynkach.

Według danych zebranych przez urban.one, najmniejsze zarejestrowane przez nas mieszkanie w Warszawie znajduje się na warszawskim Targówku, przy ul. Barkocińskiej. Ma powierzchnię niecałych 13 mkw i kosztowało 85 tys. zł. Z kolei najdroższe mini-mieszkanie w stolicy znajduje się w odrestaurowanej, luksusowej kamienicy przy ul. Waliców. 13-metrowy lokal sprzedano tam za prawie 172 tys. zł.  

Trójmiasto może pochwalić się większymi lokalami. Najmniejsze mieszkanie ma tam nieco ponad 15 mkw i znajduje się w Gdańsku, przy ulicy św. Ducha. Kosztowało jednak aż 186 tys. zł. Najdroższe z małych mieszkań w Trójmieście znajduje się natomiast w Gdańsku, przy samej Bazylice Mariackiej. Nowy właściciel, za mieszkanie o powierzchni nieco przekraczającej 17 mkw zapłacił aż 330 tys. zł.

Najmniejsze mieszkanie w Krakowie, przy ulicy Szenwalda, również ma powierzchnię nieco ponad 15 mkw. Kosztowało ponad 120 tys. zł. Z kolei prawie 19-metrowy lokal przy al. Słowackiego, w wyremontowanej kamienicy z mikro-apartamentami, kosztował 246 tys. zł.

Najmniej małych mieszkań jest natomiast we Wrocławiu. Najmniejsze znajduje się natomiast przy ul. Dąbrowskiego. Za 14,5 mkw z antresolą nowy właściciel zapłacił 140 tys. zł. Z kolei najdroższy wrocławski mini-lokal to prawie 20-metrowe mieszkanie przy ul. Dembowskiego. Kosztowało 172 tys. zł.

Mini-mieszkanie może być interesującym rozwiązaniem zarówno dla młodych osób przyjeżdżających do dużego miasta na studia, jak i dla kadry menadżerskiej. To alternatywa dla rodziców tych pierwszych, zamiast opłacania wynajmu przez 5 lat studiów.

Mikroapartamenty mogą być też ciekawą propozycją dla pracowników wyższego szczebla, którzy w tygodniu mieszkają w mieście, a w weekendy wracają do domu w innej części kraju. Nie można też zapominać o tych singlach, którzy nie potrzebują więcej przestrzeni. Podsumowując – jeśli nie pojawią się żadne odgórne ograniczenia, rynek najmniejszych mieszkań powinien tylko rosnąć. Mamy tylko nadzieję, że nie skończy się jak w Matrixie – w malutkich kapsułach, które będą całym naszym życiem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych