PARTNER PORTALU

Miliard na rewitalizację dla lubelskiego

Miliard zł przekroczą nakłady na rewitalizację obszarów zdegradowanych, w rozpoczynającej się perspektywie finansowej 2014-2020 - szacują władze samorządowe województwa lubelskiego. Lokalne plany rewitalizacyjne już powstają.

Autor: PAP 09 października 2015 09:05

Zarząd województwa lubelskiego podpisał z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju umowę o wspieraniu samorządów lokalnych w opracowywaniu programów rewitalizacji. Na ten cel przeznaczonych zostanie w regionie 6,8 mln zł, z krajowego Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020. Gminy będą mogły otrzymać do 200 tys. zł, przy 10-procentowym udziale własnym.

- Myślę, że dofinansowania wystarczy dla wszystkich samorządów, które będą tego potrzebowały. My w urzędzie marszałkowskim powołamy zespół ekspertów do spraw rewitalizacji, którzy będą wspierali samorządy w przygotowywaniu planów - powiedział marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski.

Sosnowski podkreślił wielkie znaczenie inwestycji na terenach, gdzie kumulują się trudności. - Mamy na terenie województwa dużo takich miejsc zaniedbanych, gdzie potrzeba inwestycji, by pozwolić ludziom żyć lepiej, wygodniej, z dostępem do szerszej infrastruktury, ale przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę na to, by podnieść wskaźnik zatrudnienia wykonując rewitalizację. Powinna ona być powiązana z tworzeniem nowych miejsc pracy - podkreślił Sosnowski.

Plany rewitalizacji, opracowane przez samorządy, będą konieczne, aby mogły one wziąć udział w konkursach na środki z funduszy unijnych, które będą ogłaszane. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju podpisze ze wszystkimi samorządami województw umowy, o dofinansowanie kosztów opracowania planów rewitalizacji. W całym kraju przeznaczone zostało na ten cel 90 mln zł.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk powiedział, że miasto złożyło do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju wniosek o dofinansowanie opracowania projektu i koncepcji rewitalizacji Podzamcza.

To zaniedbana części śródmieścia położona w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta, gdzie znajduje się m.in dworzec PKS wybudowany w latach 60-tych ubiegłego wieku, chaotyczne targowisko, duży plac wykorzystywany jako parking. Projekt rewitalizacji obejmowałby także niektóre ulice Starego Miasta - Furmańską, Kowalską, Lubartowską - zabudowane przedwojennymi kamienicami wymagającymi remontów.

Według Żuka koszty tej rewitalizacji można wstępnie szacować na kwotę nawet 100 mln zł; sama przebudowa infrastruktury podziemnej może kosztować kilkadziesiąt milionów złotych. - Rewitalizacja, nie tylko przestrzeni miasta, ale też ta społeczna, to jest potężne działanie inwestycyjne. Bez wsparcia ze środków europejskich nie damy rady - powiedział Żuk.

Trwają też prace nad aktualizacją "Programu rewitalizacji dla Lublina", który obowiązuje od 2009 r. Z końcem sierpnia zakończyło się składanie zgłoszeń z pomysłami mieszkańców, których napłynęło ponad osiemdziesiąt. Są one obecnie analizowane przez urzędników.

Położone w pobliżu Lublina miasteczko Piaski planuje rewitalizację obszaru wzdłuż głównej ulicy Lubelskiej i połączenie śródmieścia z terenami rekreacyjnymi, które mają powstać nad projektowanym zalewem.

"Ma to związek z kłopotami zakładów rzemieślniczych, gastronomicznych i drobnych przedsiębiorstw funkcjonujących przy ul. Lubelskiej, którą niegdyś prowadziła droga krajowa do granicy z Ukrainą. Po wybudowaniu obwodnicy miasta ruch się zmniejszył i interesy tu podupadły. Chcemy wykorzystać potencjał tych ludzi" - powiedziała Edyta Dobek z urzędu miasta w Piaskach.

W poprzednim Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Lubelskiego zrealizowano 49 projektów związanych z rewitalizacją. Ich wartość wyniosła 392 mln zł, a dofinansowanie - 231 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych