PARTNER PORTALU

Miliony za adres w Trójmieście. Płaci się za nadmorski charakter

Nieprzewidywalność pogody nad polskim morzem ma swoją cenę i to - jak pokazuje pierwsze półrocze 2017 roku na rynku nieruchomości - całkiem wysoką. Amatorzy Trójmiasta kupując mieszkanie w Gdańsku, Gdyni lub Sopocie musieli liczyć się z dużym wydatkiem. Najbogatsi płacili grube miliony, żeby cieszyć się trójmiejskim adresem.

Autor: HouseMarket.pl 09 sierpnia 2017 13:31

 

Oto zestawienie rekordowych transakcji na rynku nieruchomości w Polsce w pierwszym półroczu tego roku, przygotowane przez analityków urban.one.

Według ekspertów, niekwestionowanym liderem półrocza jest Gdańsk. To tam zlokalizowany jest m.in. luksusowy kompleks apartamentów Sea Apartments. Za niepowtarzalny widok na Zatokę, miłą dla oka architekturę trzykondygnacyjnych budynków i jakość materiałów wykończeniowych, trzeba było słono zapłacić. Apartament o powierzchni 265 mkw. kosztował tu ponad 5,6 mln złotych. Druga w kolejności jest także transakcja z tego budynku (5,1 mln zł za nieco mniejszy metraż).

Natomiast najwięcej za jeden mkw. płacili nabywcy mieszkań zlokalizowanych w gdyńskiej inwestycji Apartamenty w Orłowie (Invest Komfort). Ukończone w 2010 roku osiedle nie traci na znaczeniu, co pokazują ceny tamtejszych apartamentów. W pierwszym półroczu 2017 roku, jeden metr kwadratowy lokalu kosztował tu ponad 30 tys. zł. Najdroższy apartament o powierzchni ponad 160 mkw. osiągną niebagatelną cenę 4,9 mln zł.

Pierwsze półrocze pokazuje duży ruch na rynku nieruchomości w Polsce. Zwłaszcza rynek pierwotny wydaje się być rozgrzany do czerwoności. Warto zwrócić uwagę, że tym razem nie ma Warszawy w TOP 5 naszego zestawienia, ale spodziewamy się, że druga połowa roku może to zmienić. Tymczasem postanowiliśmy skoncentrować się na innych dużych miastach, które nie miały okazji znaleźć się na czołowych miejscach naszego rocznego rankingu rekordowych transakcji. Stąd sprawdziliśmy co się działo w Poznaniu, Wrocławiu, Trójmieście, Krakowie i Łodzi. To ostatnie miasto jednak pod kątem cenowym znacznie odstaje od pozostałych – mówi Barbara Bugaj, Starszy analityk ds. rynku nieruchomości w urban.one.

W Krakowie najbardziej prestiżowe było Śródmieście. W pałacu Juliana Dunajewskiego cena za apartament o powierzchni niemal 130 mkw. osiągnęła poziom 1,4 mln zł. W stolicy Małopolski duże powierzchnie blisko starówki sprzedają się drogo. Warto jednak zauważyć, że te małe wyróżniają się rekordową ceną za mkw. Doskonałym przykładem jest transakcja, jaka miała miejsce w Krakowie przy ulicy Józefa Starego, gdzie za mkw. małego, 25-metrowego mieszkania kupujący zapłacił ponad 18 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych