PARTNER PORTALU

Najlepsze projekty domów nagrodzone

Znani są już laureaci tegorocznej edycji konkursu „Wyobraźnia bez granic”. Jej celem było zachęcenie architektów i projektantów do kreatywnego i nieoczywistego podejścia do projektowania. Co zachwyciło Jury?

Autor: Housemarket.pl 27 października 2015 09:01

To już czwarta edycja konkursu przeprowadzanego przez Rockwool Polska pod nazwą „Zmień wizję w projekt”. Tym razem firma postawiła na wyobraźnię bez granic i pobudzanie innowacyjnego podejścia do architektury. Poziom tegorocznej edycji był bardzo wyrównany. Prace oceniało jury składające się ze specjalistów z branży, pod przewodnictwem prof. Mariana Fikusa, w składzie Arch. Zbigniew Maćków oraz Mariusz Wasilewski i Piotr Pawlak z Rockwool Polska. Jurorzy nagrodzili cztery prace, które szczególnie dobrze odpowiadały na cel postawiony przed uczestnikami. Wyróżnili także autorów czterech kolejnych prac, co dowodzi szczególnie wysokiego poziomu i dużego zainteresowania, jakim cieszył się konkurs. Wśród czterech wyłonionych przez jury prac znalazły się projekty pracowni: Beczak Beczak Architekci, EMKAA Architekci, IMBAsymetria, oraz Kuryłowicz & Associates.

Projekty, w których wygrała wyobraźnia bez granic

Zespół zabudowy mieszkaniowej, zgłoszony przez Beczak Beczak Architekci wyróżnił się prostotą oraz czytelną architekturą mieszkaniową, tworzącą spójne i przyjazne człowiekowi osiedle.

– Autorzy próbowali opowiedzieć pewną prostą historię urbanistyczną, opartą o podstawowe elementy przestrzenne, bez epatowania fajerwerkami formalnymi, czy stylistycznymi. Umiar i stonowanie użytych środków narracji stwarza poczucie „solidnej średniej”, której wciąż jeszcze niezwykle brakuje w polskim krajobrazie mieszkaniowym – komentuje arch. Zbigniew Maćków, członek jury konkursu.

Budynek mieszkaniowy przy ul. Latyczowskiej 14, projektu pracowni EMKAA Architekci został doceniony przez jury za determinację w przeprowadzeniu od początku do końca zamysłu estetycznego autorów. Prosta i dosyć typowa forma budynku wielorodzinnego o typologii willi miejskiej, została tu obleczona w bardzo atrakcyjną warstwę wierzchnią, dodającą całości dynamiki oraz niepowtarzalnego i intrygującego charakteru. Autorzy przeprowadzając swoją wizję poza obrys budynku, także na elementy powiązanej z nim małej architektury, dali dowód warsztatu projektowego wysokiej próby. Ta niespotykana na co dzień konsekwencja pozwoliła autorom zbudować specyficzny nastrój architektury i nadać jej tożsamość. Bardzo delikatnie poprowadzona gra pionowych paneli daje rzadką w architekturze mieszkaniowej okazję do uzyskania efektów plastycznych. A trzeci wymiar fasady jest zawsze bardzo frapując.

Projekt zespołu budynków biurowo-usługowych w Krakowie, przygotowany przez IMBAAsymetria uzyskał uznanie komisji za umiar, połączony z konsekwencją projektową, dzięki którym zespół stworzył niezwykle koherentny w odbiorze i nastroju, zanurzony w zieleni zespół biurowy. – Pozorne znudzenie powtarzalnością obiektów ustępuje tu miejsca zachwytowi nad sprawnym wypreparowaniem wchodzącego na nasz rynek, nowego genotypu obiektu biurowego, niezwykle ściśle współpracującego z krajobrazem. Wydawałoby się, że w architekturze obiektów biurowych powiedziano już wszystko. Autorzy udowadniają jednak, że umiar, proporcje i wystudiowany detal wciąż mogą zachwycać i budować dobrą architekturę tła – uzasadnia Zbigniew Maćków.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych