PARTNER PORTALU

Nowa inwestycja ATAL we Wrocławiu na planie

Nowoczesne metropolie coraz częściej zdobią budynki wysokościowe, charakterystyczne punkty, które już na stałe wpisały się w krajobraz okolicy. Przykładem jest Atal Towers, kompleks na 436 mieszkań, zaprojektowany przez pracownię architektoniczną AP Szczepaniak.

Autor: HouseMarket.pl 20 maja 2015 13:28

Atal Towers, inwestycja usytuowana w centrum miasta, od zachodu oraz południa sąsiaduje z budynkami mieszkalnymi z przełomu XIX i XX wieku, natomiast od północy z rzeką Odrą. – Przy części zachodniej inwestycji znajduje się budynek istniejący, który w dużym stopniu definiuje część zabudowy. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego limituje w tej części wysokość istniejącego kwartału jako średniowysoką. Oznacza to, że w tym miejscu nie mogliśmy zaprojektować budynku wyższego niż obecny. Pozostała część inwestycji nie ma takiego ograniczenia. Mógł tu powstać budynek niski, średniowysoki, wysoki czy wysokościowy. Dla nas punktem odniesienia był sąsiadujący budynek Odra Tower, a także okoliczna zabudowa. Warto zauważyć, że w przypadku Wrocławia mamy do czynienia z dość wysoką zabudową, sięgającą 55 metrów – dodaje Agnieszka Szczepaniak.

- Zakładając, że stworzymy dwa wysokie budynki, na jakie pozwala nam plan zagospodarowania przestrzennego, mielibyśmy problem z brakiem właściwego nasłonecznienia. Linia słońca w tym miejscu w pewien sposób nakazuje nam „odciąć” niektóre części budynku po to, by go prawidłowo nasłonecznić. W wyniku tego udało nam się wysmuklić wieże, a „odcięte elementy” nałożyć na bryłę. Gdybyśmy chcieli rozrysować kolejno przekształcenia budynku zauważylibyśmy, że Atal Towers jest rezydencją składającą się z 19 wież - tłumaczy Artur Szczepaniak.

W projekcie wykorzystano zestawienie grafitowych elementów podstawowej ściany zewnętrznej budynku i białych brył loggie. Kolor grafitowy na elewacji to zastosowana w projekcie płyta klinkierowa. Z kolei białe loggie powstały w wyniku ukształtowania płyt stropowych, ścian wydzielających i zewnętrznych elementów osłaniających, które będą wykonane z blachy cięto ciągnionej (blacha ponacinana w równych odstępach i rozciągnięta). - Wśród wielu opinii dotyczących Atal Towers pojawiło się stwierdzenie, że będzie to bardzo zamknięta bryła, przesłonięta betonem. Tymczasem elementy osłaniające wzdłuż całej elewacji zostały wykonane z blachy o dużej perforacji, która została ukształtowana w taki sposób, by zarówno do przestrzeni loggie, jak i mieszkań doprowadzała jak największą ilość światła dziennego - tłumaczy Agnieszka Szczepaniak.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (określający przeznaczenie zabudowy terenu) zakłada, że fragment pomiędzy rzeką Odrą, a budynkiem został przewidziany pod tzw. bulwary (promenadę nadbrzeżną biegnącą wzdłuż rzeki). - Zaproponowane przez nas rozwiązanie zakłada utworzenie tarasów wysuniętych nad rzekę, które w okresie letnim mogą pełnić funkcję ogródków dla zlokalizowanych w budynku lokali gastronomicznych. Z racji tego, że jest to część otwarta i dostępna dla każdego, pomiędzy jednym a drugim budynkiem został zaprojektowany pas zieleni ze ścieżką dla pieszych, który prowadzi wprost do bulwarów nad rzeką - komentuje Agnieszka Szczepaniak, z biura projektowego AP Szczepaniak.

W ramach inwestycji Atal Towers powstanie 436 mieszkań. Na parterze obu budynków będą zlokalizowane liczne lokale handlowo-usługowe oraz lokale gastronomiczne, które w okresie letnim zostaną wzbogacone o zewnętrze ogródki.

  

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych