PARTNER PORTALU

Nowa Sól wybuduje kolejnych 70 mieszkań socjalnych

Samorząd miasta Nowa Sól (Lubuskie) zainwestował 3,4 mln zł z przygotowanie kolejnych 70 mieszkań socjalnych. To skromne, ale schludne lokale przeznaczone m.in. dla osób w trudnej sytuacji materialnej, których nie stać na opłacanie czynszu w większych lokalach komunalnych.

Autor: PAP 14 października 2015 14:26

Jak poinformowała w środę PAP rzecznik Urzędu Miejskiego w Nowej Soli Ewa Batko, w wyniku przebudowy i gruntownego remontu w kamienicy przy ul. Wróblewskiego powstało 70 odrębnych mieszkań socjalnych z aneksem kuchennym i łazienką. W budynku znajdują się lokalne do prawie 49 m. kw.

Inwestycja była współfinansowana ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego. Dotacja z tego źródła wyniosła 40 proc.

"Chcemy zasiedlić budynek przy ul. Wróblewskiego osobami które będąc w trudnej sytuacji życiowej, nie stanowią problemów współżycia społecznego, a jednocześnie już dziś dbają o miejsce w którym mieszkają. Może to być również szansa dla osób dziś mieszkających w mieszkaniach komunalnych, którzy mają problem z utrzymaniem lokalu. Będą mieli szansę przejść do mieszkania socjalnego i tym samy zwolnić mieszkanie komunalne" - wyjaśniła rzecznik.

Dodała, że dzięki takim zamianom lokali mogłaby zostać skrócona lista oczekujących na takie mieszkanie. Obecnie w Nowej Soli na mieszkanie komunalne czeka ok. 200 osób.

W ostatnich latach w Nowej Soli oddano do użytku około 200 mieszkań komunalnych. Część z nich została wyremontowana, jak kamienica przy Wróblewskiego, część jednak to nowe budynki.

"Wiele kontrowersji wśród mieszkańców Nowej Soli budzi fakt przyznawania mieszkań socjalnych z uwagi na częstotliwość ich zniszczeń. Miasto robi jednak wszystko, aby do tej kamienicy trafiły osoby potrzebujące, ale jednocześnie umiejące szanować mieszkanie, które dostają za darmo" - zaznaczyła rzecznik.

Dodała, że w tym celu została powołana specjalna komisja, która będzie rozstrzygała tę kwestię, a po zakończeniu jej prac prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz będzie rozmawiał z każdym ewentualnym najemcą.

W Nowej Soli zdarzały się przypadki dewastowania lokali socjalnych. Tak było w przypadku kompleksu budynków przy ul. Długiej. Samorząd w budowę tych lokali zainwestował 2,5 mln zł, nie uzyskując zewnętrznych dotacji. Spora część z tych mieszkań nadaje się dziś do generalnego remontu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych