PARTNER PORTALU

Nowe mieszkania komunalne w Toruniu ze wsparciem BGK

Kolejne 57 mieszkań komunalnych powstało w Toruniu ze wsparciem BGK. Toruński TBS przekazał do użytkowania trzy budynki mieszkalne zrealizowane na zlecenie Miasta.

Autor: HouseMarket.pl 15 września 2015 16:48

Od 2005 Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał Miastu Toruń ponad 11 mln 400 tys. zł bezzwrotnego finansowego wsparcia, które pozwoliło na utworzenie 407 lokali oraz 110 miejsc w noclegowni i domu dla bezdomnych.

Inwestycja została zrealizowana dzięki wykorzystaniu środków z rządowego programu budownictwa socjalnego i komunalnego z Funduszu Dopłat w wysokości około 3 mln zł oraz środków własnych banku – kredytu komercyjnego udzielonego TTBS przez BGK w wysokości 1,87 mln zł. Mieszkania będą wynajmowane od TTBS przez Gminę Miasto Toruń, a następnie podnajmowane  osobom oczekującym na lokal komunalny na terenie Miasta.

W trzech budynkach przy ul. Armii Ludowej 75 w Toruniu powstało łącznie 57 mieszkań 1-, 2- i 3- pokojowych o łącznej powierzchni użytkowej 2 776 mkw. oraz 25 garaży. Do dyspozycji mieszkańców przekazano również wózkarnie oraz suszarnie. Budowa trwała 14 miesięcy, a jej koszt wyniósł około 8 mln zł. Inwestycja jest II etapem realizacji zespołu 5 budynków mieszkalnych. Pierwsze dwa budynki również powstały dzięki środkom rządowego programu budownictwa socjalnego i komunalnego.

Zgodnie z zasadami programu Miasto zobowiązane jest teraz do powiększenia swojego zasobu lokali socjalnych lub mieszkań chronionych o taką liczbę lokali, jaka powstała z dofinansowaniem BGK.

Jest to już 11. inwestycja zrealizowana przez Miasto Toruń przy wykorzystaniu środków z rządowego programu. W trakcie budowy jest kolejny blok liczący 20 lokali komunalnych. Termin zakończenia to wrzesień 2016 r., a  dopłata z budżetu państwa wyniesie ponad 870 tys. zł.

Po uruchomieniu w 2007 r. wieloletniego rządowego programu budownictwa socjalnego i komunalnego Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał łączne dofinansowanie o wartości 588 mln zł na realizację ponad 970 przedsięwzięć, których wartość przekroczyła 1,9 mld zł. Dzięki tym środkom powstało blisko 11 tys. mieszkań oraz prawie 800 miejsc noclegowych, a kolejne 2 997 lokali/miejsc jest w trakcie realizacji.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych