PARTNER PORTALU

Nowe Żerniki będą miały trzecią kooperatywę

We Wrocławiu rozstrzygnięto przetarg na oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości na Nowych Żernikach (działki nr 62/6, 62/7, 62/8) z przeznaczeniem dla kooperatyw. Będzie to trzecia i największa kooperatywa mieszkaniowa.

Autor: HouseMarket.pl 09 listopada 2015 10:26

Budynek kooperatywy będzie składał się z ośmiu mieszkań. Na lokale usługowe, w  tym kawiarnię przeznaczono dwa pomieszczenia. Zaplanowano też części wspólne - pomieszczenia do zabaw dla dzieci i świetlicę. Przyszli mieszkańcy będą też mieli do dyspozycji duży ogród.

To trzecia kooperatywa na Nowych Żernikach. Dwie pierwsze kooperatywy będą składały się z czterech mieszkań. W jednej z nich w części wspólnej – elementu  bardzo ważnego w kooperatywnym budownictwie - powstanie rowerownia, pralnia z suszarnią i świetlica z zapleczem. Zaplanowano również punkt przedszkolny. W drugiej kooperatywie w planach jest gabinet stomatologiczny na parterze oraz mieszkanie dla gości. 

Czym są kooperatywy?

Kooperatywy lub z ang. budynki typu self-made to oddolne inicjatywy realizowane nie przez deweloperów, ale przyszłych mieszkańców. To po prostu grupa osób, które chce wspólnie wybudować i zamieszkać w budynku wielorodzinnym. Kooperanci wspólnie ustalają koncepcję zagospodarowania nieruchomości. Ustalają przydział mieszkań i lokali usługowych, jeśli chcą mieć takie w swoim budynku. Decydują też o częściach wspólnych, a następnie razem decydują o finansowaniu i przebiegu procesu inwestycyjnego.

Nowe Żerniki – Osiedle Europejskiej Stolicy Kultury to olbrzymie przedsięwzięcie, inspirowane wystawą WuWa (Wohnuung und Werkraum) sprzed 85 lat, zorganizowaną przez śląski oddział Werkbundu na wrocławskiej Wielkiej Wyspie. WuWa okazała się jednym z najciekawszych eksperymentalnych osiedli modernistycznych lat 20. ubiegłego wieku

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych