PARTNER PORTALU

Olsztyn do remontu. Gmina rozpoczęła prace nad programem rewitalizacji

Remonty budynków mieszkalnych w dzielnicach zaniedbanych w Olsztynie możliwe będą dzięki unijnym pieniądzom. Gmina przystąpiła do sporządzenia programu rewitalizacji miasta do 2020 r.

Autor: PAP 26 sierpnia 2015 18:23

Radni Olsztyna przyjęli w środę na sesji uchwałę w sprawie rozpoczęcia prac nad takim programem.

Jak powiedział prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz są obszary w mieście, które wymagają rewitalizacji. Chodzi zarówno o budynki mieszkalne jak i rewitalizację rozumianą jako "przywracanie ludzi wykluczonych społecznie".

"Dziś już pieniądze unijne nie mogą być wyłącznie kierowane na infrastrukturę miejską czy budynki. Żeby można było korzystać z dobrodziejstwa i możliwości, które zostały stworzone dzięki unijnemu wsparciu na rewitalizację, działania muszą obejmować najważniejsze, czyli mieszkańców, którzy są w różnych trudnych sytuacjach życiowych" - podkreślił prezydent.

Jak dodał miasto zleciło obecnie wykonanie diagnozy, na podstawie której możliwe będzie wytypowanie dzielnic miasta, gdzie taką rewitalizację będzie trzeba przeprowadzić. Do opracowania dokumentu posłużą dane m.in. z ośrodków pomocy społecznej, urzędów pracy czy policji.

Zastępca dyrektora wydziału strategii i funduszy unijnych urzędu miasta w Olsztynie Justyna Sarna-Pezowicz powiedziała, że celem głównym rewitalizacji jest dojście do człowieka, który jest wykluczony społecznie, który jest bezrobotny, zagrożony nałogami, który nie ma warunków do kształcenia, do godnego życia i do pracy. "Najważniejszą sprawą jest dotarcie do tego człowieka i zaktywizowanie go do działania" - podkreśliła.

Dodała, że dopiero za tym idzie rewitalizacja przestrzeni publicznej, remonty budynków, modernizacja budynków zabytkowych, ale także tworzenie przyjaznej przestrzeni publicznej czyli zorganizowanie miejsc, gdzie ludzie wykluczeni albo zagrożeni wykluczeniem mogliby poznawać inne możliwości spędzania wolnego czasu.

Opracowanie dokumentu dotyczącego rewitalizacji Olsztyna do 2020 roku będzie podstawą do ubiegania się o unijne pieniądze w momencie ogłoszenia konkursów z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury czy Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

W RPO Warmia i Mazury 2014-20 na rewitalizację przeznaczonych jest blisko 100 mln euro, co stanowi 5,5 proc. unijnego wsparcia dla regionu do 2020 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych