PARTNER PORTALU

Osiedle Grafitowe: Apartamenty z fabryką ołówków w tle

Zabytkowa fabryka ołówków w Pruszkowie zostanie zrewitalizowana, a przestrzeń wokół niej wypełniona nowoczesną architekturą z ceglanymi detalami. Powstanie 230 apartamentów w czterech budynkach otoczonych zielenią.

Autor: HouseMarket.pl 18 kwietnia 2016 09:03

Cieszące się dużym powodzeniem Osiedle Grafitowe w Pruszkowie weszło w trzeci etap realizacji. Firma EBB Nieruchomości buduje osiedle łączące nowoczesność ze starą, ponadstuletnią architekturą fabryki ołówków.

Budynki zabytkowe zostaną zrewitalizowane a przestrzeń wokół nich wypełniona nowoczesną architekturą z ceglanymi detalami. Realizacja projektu zapewni 230 mieszkań usytuowanych w czterech budynkach otoczonych zielenią.

Mieszkania są przestronne i ustawne, a dogodne położenie budynków względem siebie zapewnia optymalne nasłonecznienie. Każde wyposażone jest w balkon, loggie lub taras. Osiedle zaprojektowano jako zamknięte i strzeżone, a ruch kołowy na jego terenie ograniczono do minimum dzięki zastosowaniu podziemnych garaży.

Jako pierwsze powstaną budynki nr 1, 2, i 3. Przekazanie znajdujących się w nich mieszkań planowane jest na koniec 2016 roku. Budowa budynku nr 4 oraz rewitalizacja zabytkowych obiektów odbędzie sie w późniejszym terminie.

Fabryka Majewski St. i S-ka powstała w 1889 roku. W okresie międzywojennym jej wyroby uznawane były za najlepsze na świecie. W roku 1937 podczas Wystawy Światowej w Paryżu ołówki techniczne „Polonia 340” nagrodzono złotym medalem.

Ostrzelana ogniem artyleryjskim podczas Pierwszej Wojny Światowej fabryka w znacznym stopniu została zniszczona. Dzięki poświęceniu załogi szybko została odbudowana i przetrwała kolejną wojnę. W 1945 r. zakład upaństwowiono a trzy lata później zmieniono jego nazwę na Pruszkowskie Zakłady Materiałów Biurowych.

Do pierwotnej nazwy oraz prawowitych właścicieli wróciła dopiero po prywatyzacji w 1995 r. W 2014 roku produkcja została przeniesiona do nowej siedziby przy ulicy Kredkowej w Pruszkowie, a opuszczone zabytkowe budynki zostały przekazane nowemu właścicielowi – spółce EBB Nieruchomości.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych