PARTNER PORTALU

Paryski makroloft elementem rewitalizacji społecznej

Mieszkania socjalne nie muszą oznaczać taniego budowania w blokach bez wyrazu. Można je wkomponować w osiedle złożone z apartamentów w otoczeniu nietuzinkowej architektury. Tak się stało w Paryżu.

Autor: HouseMarket.pl 16 grudnia 2015 16:57

Ile Seguin-Rives de Seine to wielki projekt rewitalizacji 74 ha po dawnych zakładach Renault w centrum Paryża. W 2015 roku na ponad 9 tys. mkw. powstał tam zaprojektowany przez firmę Tetrarc Architects makroloft A5. Składa się z czterech siedmiopiętrowych budynków. W jednym z nich od 2018 roku mieścić się będzie gimnazjum. Pozostałe zawierają po 110 apartamentów oraz 110 mieszkań socjalnych na ostatnim piętrze. Pod wszystkimi jest dwupoziomowy parking podziemny.

Białe trapezowate bryły cechują surowe ostre linie na wzór dużych rezydencji stawianych przez Georgesa Haussmanna podczas wielkiej przebudowy Paryża w XIX w. Mansardowy dach z różnorodnymi oknami znakomicie podkreśla prostotę głównej bryły budynku.

Uwypukla ją dodatkowo ekstrawagancka, powykręcana konstrukcja biegnąca pionowo przed wejściem do budynku i maskująca loggie, z których wchodzi się do czterech mieszkań na każdym piętrze. Wykonana z anodowanego metalu konstrukcja nawiązuje do przemysłowej historii tego miejsca i stanowi charakterystyczny wyróżnik budynków.

Z tyłu bloków wychodzi się na prywatną drogę, przy której rosną brzozy i stoi 15 trzypiętrowych domów mieszkalnych z loftami, obitych drewnem. Jest tu przytulnie, bo zygzakowata dróżka biegnie wśród zieleni. Dzięki wysokiej jakości przestrzeni wewnętrznych i zewnętrznych oraz oferowaniu różnych rodzajów mieszkań budynki te są świetną propozycją dla najemców o niskich dochodach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych