PARTNER PORTALU

Paryż: Jedno osiedle, wiele programów mieszkaniowych

Mieszkania socjalne, prywatne, dom spokojnej starości, centrum religijne i handlowe – takie funkcje łączy w sobie zaprojektowane przez architektów pracowni: Atelier du Pont i Jean Bocabeille Architecte nowe osiedle w dawnej paryskiej enklawie kolejowej Clichy-Batignolles.

Autor: HouseMarket.pl 11 lipca 2016 09:16

Dawna enklawa kolejowa Clichy-Batignolles znajduje się w 17 dzielnicy Paryża. W rejonie prowadzony jest wielki projekt urbanistyczny polegający na stworzeniu nowego obszaru gęstej tkanki miejskiej z naciskiem na budownictwo mieszkaniowe.

Architekci pracowni: Atelier du Pont i Jean Bocabeille Architecte stworzyli projekt osiedla łączącego wiele funkcji mieszkalnych. Zaplanowano w nim 86 mieszkań prywatnych, 46 lokali socjalnych, dom opieki ze 129 łóżkami, centrum religijne z kaplicą, pasaż handlowy oraz parking na 118 miejsc.

Budynki tworzą spójny kompleks, choć przeznaczony jest dla różnych grup społecznych. Według architektów, ten miks programów mieszkaniowych w jednym osiedlu jest najlepszym pomysłem urbanistycznym miasta na miarę XXI wieku.

Dom spokojnej starości znajduje się w centrum osiedla. Z dwóch stron otaczają go obiekty z mieszkaniami prywatnymi i socjalnymi. Bryły: domu opieki i budynku z lokalami socjalnymi łączą się. Ich fasady ciągną się wzdłuż ulicy René Blum i na zakręcie zamykają kompleks.

Okolicę ożywia parter, który wypełniony jest lokalami handlowymi dostępnymi od ulicy Cardinet.

Budynek z mieszkaniami prywatnymi łączy się z domem spokojnej starości ogrodem. Wychodzi na park Martina Luthera Kinga, zwany zielonymi płucami dzielnicy. Wszystkie mieszkania mają wewnętrzne tarasy lub balkony. Każdy wyposażono w perforowane przesuwane okiennice, które chronią mieszkania przed słońcem.

Obiekt z mieszkaniami prywatnymi ma charakterystyczne uskoki w bryle. Zabieg ten pozwolił m.in. zapewnić wszystkim mieszkaniom widok na park lub wewnętrzny ogród.

Na osiedlu zastosowano spójną kolorystykę fasad. Na każdym budynku zaprojektowano charakterystyczne elementy czerwone i pomarańczowe tak, by stworzyć poczucie spójności i zniwelować różnicę między domem socjalnym a prywatnym.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych