PARTNER PORTALU

Pelplin w czołówce Mieszkania Plus

Osiedle sześciu trzypiętrowych bloków ze skośnym dachem, placem zabaw, terenami zielonymi oraz strefami: startupową i coworkingową – takie plany na Mieszkanie Plus ma Pelplin, najmniejsze miasto w pilotażu programu i jedno z pierwszych, które się do niego zgłosiło.

Autor: HouseMarket.pl 28 kwietnia 2017 12:18

– Mamy przygotowaną koncepcję około 180 mieszkań na gruncie liczącym prawie dwa hektary. Wybraliśmy jeden z najlepszych terenów w mieście. Jest dobrze skomunikowany z dworcem i leży blisko szkoły. Stanowi rodzaj plomby łączącej nowo wybudowane osiedle ze starym centrum miasta. W ten sposób Mieszkaniem Plus połączymy stare z nowoczesnością – tłumaczy burmistrz Pelplina, Patryk Demski.

 Startupy i coworking

 Osiedle utworzy docelowo sześć trzykondygnacyjnych budynków ze skośnym dachem. Większość mieszkań będzie miała balkon. Do wszystkich należeć ma jedno miejsce postojowe. Koncepcja nie przewiduje piwnic, ale za to w każdym bloku znajdzie się pomieszczenie administracyjne.

Inwestycja będzie dobrze wkomponowana w tkankę miejską. Bloki mają tworzyć zwarty układ otwarty na ul. Świerkową i Szkolną, a zamknięty od strony ul. Wybickiego.

– Chcemy, żeby to było kompleksowe osiedle, które rozwiązuje nie tylko problem mieszkaniowy. Dlatego na przykład w jednym z budynków powstanie strefa startupów i coworkingu – opowiada Patryk Demski.

 Z kluczem i pod klucz

 Osiedle zostanie wybudowane prawdopodobnie w technologii prefabrykowanej. – Zależy nam na nowoczesnych, funkcjonalnych mieszkaniach wykończonych pod klucz: z meblami kuchennymi i kuchenką czy wykafelkowaną łazienką. Tak, żeby, jak to się mówi, można było do nich się wprowadzić z łóżkiem i szafą – opisuje burmistrz Pelplina.

Chętnych na projektowane w mieście mieszkania nie brakuje. – Dostaliśmy około 500 podań, z czego ok. 15 proc. pochodzi z innych regionów Polski, na przykład ze Śląska, a nawet z Zakopanego. Najwięcej wniosków złożyły młode rodziny z co najmniej dwojgiem dzieci. Niebawem czeka nas selekcja, a to bardzo trudne zadanie – przyznaje Patryk Demski.

Burmistrz podkreśla, że właścicielem mieszkań będzie spółka celowa, którą gmina powoła wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Natomiast zarządzać osiedlem przez 25 lat będzie Przedsiębiorstwo Komunalne Pelkom.

– Z opcją dojścia do własności jesteśmy bardzo ostrożni, ponieważ oznacza ona wieloletnią perspektywę. W związku z tym pojawiają się różne wątpliwości, np. co zrobić w sytuacji, gdy mieszkanie otrzyma osoba w wieku 60 lat. Dlatego potrzebujemy jeszcze wielu analiz, żeby przeprowadzić ten proces bez wątpliwości. Należy pamiętać o tym, że jesteśmy w programie pilotażowym, nie blokują nas widełki ustawy o Narodowym Programie Mieszkaniowym. W przyszłości oczywiście chciałbym, aby lokale zostały przekształcone we własność – przyznaje burmistrz, podkreślając, że w gminie Pelplin tak dużego przedsięwzięcia inwestycyjnego jeszcze nie było.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych