PARTNER PORTALU

Pierwsza wiecha na Nowych Żernikach

Symboliczną wiechę zawieszono na pierwszym budynku osiedla Nowe Żerniki, zwanym też WUWA 2. Idea osiedla, w którym rozwiązania architektoniczne mają wzmacniać więzi społeczne, to flagowy projekt w programie Europejskiej Stolicy Kultury 2016 r.

Autor: PAP 16 maja 2016 16:42

Osiedle Nowe Żerniki powstaje w zachodniej części Wrocławia na ponad 50-hektarowej działce w okolicach Autostradowej Obwodnicy Wrocławia i stadionu wybudowanego na piłkarskie mistrzostwa Europy w 2012 r.

Idea budowy modelowego osiedla narodziła się w 2011 r. Wówczas to lokalne środowisko architektów oraz miasto Wrocław rozpoczęły prace nad projektem modelowego osiedla, które ideą będzie nawiązywać do powstałego w 1929 r. w stolicy Dolnego Śląska osiedla WUWA.

Osiedle WUWA 2 ma być miejscem służącym integracji społecznej, a proponowane rozwiązania architektoniczne mają wzmacniać więzi pomiędzy jego mieszkańcami. Istotnymi elementami tego budownictwa mają być również rozwiązania ekologiczne dotyczące transportu, gospodarki odpadami i wodą.

Pierwszy wielorodzinny budynek osiedla zostanie oddany do użytku jesienią tego roku. Został on zaprojektowany przez zespół architektów i jest połączeniem budownictwa wielorodzinnego z domkami jednorodzonymi.

Jak powiedział podczas uroczystości zawieszenia wiechy wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl, Nowe Żernik to osiedle, które będzie powstawało przez kilka lat. - To osiedle modelowe, które będzie znakiem nowego czasu. W tym miejscu będzie widać prymat wartości bliskich architektom, mieszkańcom i nowoczesnej wizji miasta – mówił Grehl.

Jednym z głównych założeń projektowania osiedla jest to, by posiadało w swej strukturze możliwie wiele funkcji, które w innych przypadkach bywają rozrzucone po całym mieście. Na obszarze osiedla, oprócz zorganizowania funkcji mieszkalnej, zapewnione zostaną miejsca rekreacji, kultury a także pracy i usług.

Część mieszkalna zostanie wybudowana przede wszystkim przez deweloperów. Miasto finansuje budowę dróg, wszystkich sieci i budynków użyteczności publicznej. Na osiedlu znajdą się m.in. przedszkole, dom seniora czy dom kultury.

Osiedle ma być wyposażone w wiele ciągów pieszych, place zabaw oraz przestrzenie, gdzie mieszkańcy mogą wspólnie spędzać czas – od skwerków po kluby fitness. Mają tam powstać budynki o zróżnicowanej architekturze – od domków jednorodzinnych, przez zabudowę szeregową po wyższe i niższe bloki mieszkalne.

Interesującą inicjatywą na osiedlu Nowe Żerniki są budynki, które powstaną w ramach kooperatyw mieszkaniowych. To realizacja budowy domu mieszkalnego przez samych lokatorów. Polega na tym, że grupa ludzi, która chce wspólnie wybudować swój dom ustala koncepcje zagospodarowania nieruchomości. Ustalają przydział mieszkań, decydują o częściach wspólnych, a następnie wspólnie decydują o finansowaniu i jak ma wyglądać proces inwestycyjny.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych