PARTNER PORTALU

Pierwszy dom pasywny budowany na sprzedaż

Dom w Wieżycy, w Kaszubskim Parku Krajobrazowym, będzie jednym z pierwszych w Polsce domów pasywnych budowanych na sprzedaż. Inwestor zdecydował się na podział kupionej przed laty działki i przeznaczenie jej części na taki właśnie cel.

Autor: HouseMarket.pl 18 grudnia 2015 12:48

Do domu wchodzi się zadaszonym wejściem od strony północnej. Mija się wiatrołap, z którego możemy wejść do strefy dziennej domu lub do gabinetu a także do pomieszczenia technicznego. Gabinet został zlokalizowany w taki sposób, aby osoby postronne w nim przyjmowane nie zakłócały życia rodzinnego. Sprawdzi się także jako pokój gościnny, z dobrym dostępem do niezależnej łazienki.

Przestronna strefa dzienna domu liczy ponad 40 mkw. Rozpościera się z niej widok na ogród, a nieco dalej, sosnowy las i szczyt Wieżycy. Część dzienna domu doświetlona jest światłem południowym oraz zachodnim. Autorzy zaprojektowali w niej kuchnię z wyspą, część jadalną oraz wypoczynkową z miejscem na kominek i duży ekran. Latem łatwo przenieść jadalnię na duży taras, który rozciąga się wzdłuż całej południowej elewacji.

Wschodnia część domu to wyraźnie oddzielona strefa prywatna, która może zostać zaaranżowana na trzy sposoby:

Opcja 1: duża sypialnia o powierzchni 25,7 mkw. z wyjściem na taras, strefą biblioteczki, garderobą i częścią wypoczynkową oraz bezpośrednim wejściem do łazienki o powierzchni 6,9 mkw.

Opcja 2: Dwie sypialnie o powierzchni 11,4 mkw. każda oraz łazienka o powierzchni 6,9 mkw.

Opcja 3: Jedna duża strefa prywatna o powierzchni 33,1 mkw. z częścią kąpielową i wyjściem na taras.

Dom ma bardzo prostą, tradycyjną bryłę, między innymi dzięki temu jest tak wysoce energooszczędny. Prostota oraz klasyczne, naturalne materiały wykończeniowe sprawiają, że jego estetyka dobrze wpisuje się w naturalne otoczenie. Elewację tworzy biały tynk oraz surowa sosna, która z czasem nabierze głębi koloru, zatem nie ma potrzeby jej impregnacji. Drewno uzupełnia elewację oraz elementy konstrukcyjne pergoli południowej i wiaty. Grafitowa blacha układana jest na rąbek stojący jako poszycie dachu.

Bryłę domu uzupełniają duże przeszklenia i nowoczesne detale, takie jak rynny bezokapowe. Zapotrzebowanie domu na energię EUco (na potrzeby ogrzewania i wentylacji) to zaledwie 15kWh/mkw. na rok, jest to więc dom pasywny. Roczne zapotrzebowanie wynosi: 15 kWh/mkw.x99,7mkw. = 1.495 kWh

Cała powierzchnia podłogi we wszystkich pomieszczeniach będzie podgrzana niskotemperaturowym wodnym ogrzewaniem podłogowym. Nowoczesna automatyka zapewni możliwość dowolnego sterowania temperaturą, osobno dla każdego pomieszczenia. Roczny koszt ogrzania domu przy zastosowaniu powietrznej pompy ciepła (COP=3) wynosi zaledwie około 350 zł, natomiast koszt ogrzania domu bez pompy ciepła to około 970 zł rocznie. Tak dobry wynik zapewnia przede wszystkim zwarta bryła budynku, duże zyski solarne, nowoczesne izolacje i odpowiednio zaprojektowane detale architektoniczne.

Bardzo ważnym czynnikiem jest oczywiście odpowiednio zaprojektowana instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Aby uniknąć przegrzewania domu w okresie letnim od strony południowej została zaprojektowana drewniana pergola, a we wszystkich oknach – podtynkowe rolety sterowane elektrycznie.

Dom został zaprojektowany w 2015 r. przez zespół pracowni architektonicznej MIDI: Alicja Karaś, Piotr Karaś, Karolina Piecyk, Piotr Rudnicki.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych