PARTNER PORTALU

Pierwszy od lat mieszkalny wieżowiec w Paryżu

Dwie pokryte złotą i srebrną blachą falistą wieże powstały na lewym brzegu Sekwany w 2015 r. Uchodzą za pierwszą od 1970 r. najwyższą rezydencję mieszkalną.

Autor: Grażyna Kuryłło/HouseMarket.pl 05 stycznia 2016 11:37

Budynek zaprojektowała paryska pracownia Hamonic+Masson & Associés we współpracy z nicejskim studio Comte Vollenweider Architectes. Inwestycja wyrosła w XIII dzielnicy Paryża na lewym brzegu Sekwany. Zgodnie z francuską ideą promowania różnorodności społecznej na osiedlach mieści 96 prywatnych apartamentów i 92 mieszkania socjalne. Lokale mają wspólne wejście i ogród na parterze. W wieżowcu są także sklepy i garaż podziemny.

Kompleks składa się z dwóch bliźniaczych wież, które wyrastają naprzeciw siebie z pięciopiętrowego podium. Niższa ma 37 metrów wysokości i regularną linię balkonów, z jednej strony tworzącą schodowe wcięcie w bryle budynku. Wyższa liczy 50 metrów wysokości i wyróżnia się z pozoru chaotyczną geometrią balkonów.

Elewację tworzą aluminiowe panele pokryte złotą i srebrną farbą. Srebrną fasadę ma niższa wieża. Druga mieni się w słońcu wyłącznie złotą poświatą. Łącznik jako część wspólną zdobi mozaika obu materiałów elewacyjnych.

Budynek powstał w ramach projektu przebudowy Paryża, zmierzającego do połączenia przedmieść stolicy Francji z jej centrum. Stanął przy Avenue de France, na której przeważają architektonicznie podobne do siebie sklepy i biura. Zabudowania mieszkalne są nieliczne. – Dlatego chcieliśmy wprowadzić do tej okolicy nowoczesną architekturę, która jest wyraźna i zupełnie nie przypomina żadnego innego obiektu na tej ulicy – zapewniają projektanci.

Według twórców apartamentowca jego bryła sprawia wrażenie jakby poszczególne mieszkania się na siebie nakładały. Tymczasem każdy ma niepowtarzalną tożsamość. Duże tarasy spacerowe i balkony – od 20 do 30 mkw. – zapewniają miejsce spotkań towarzyskich i prywatne jadalnie z widokiem na panoramę Paryża. Stanowią namiastkę odwiecznego pragnienia ludzi z przedmieść, by spędzać wolny czas na własnym podwórku lub w ogrodzie.

Budynek wyraźnie kontrastuje z normalnymi paryskimi standardami mieszkaniowymi. Jego powstanie umożliwiła zmiana w restrykcyjnych przepisach zabraniających budowy wysokich bloków mieszkalnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych