PARTNER PORTALU

Pierwszy w Polsce budynek mieszkalny z certyfikatem BREEAM już w budowie

Ruszyła budowa Osiedla Mickiewicza przy ulicy Rudzkiej w Warszawie, pierwszego w Polsce budynku mieszkalnego certyfikowanego w systemie BREEAM. Około 25 proc. mieszkań, zaprojektowanych w ramach pierwszego etapu inwestycji, już zostało sprzedanych.

Autor: HouseMarket.pl 15 czerwca 2015 11:30

Kolejnych kilkanaście jest zarezerwowanych. Podobnym zainteresowaniem cieszą się certyfikowane budynki mieszkalne na całym świecie, m.in. w Szwecji, Wielkiej Brytanii czy Francji. 

Zdaniem Jakuba Zagórskiego, członka zarządu Skanska Residential Development Poland, duże zainteresowanie mieszkaniami na Osiedlu Mickiewicza pokazuje pewną zmianę w preferencjach klienta w Polsce, jeśli chodzi o standard mieszkań kupowanych na rynku pierwotnym.

- Od kilkunastu miesięcy obserwujemy rosnący popyt na nowe mieszkania w podwyższonym standardzie. To kategoria mieszkań pomiędzy apartamentami a lokalami budowanymi z tańszych materiałów, często na obrzeżach miast. Dziś klient chce się czuć przede wszystkim komfortowo i bezpiecznie. W ciągu kilkunastu minut chciałby się znaleźć w centrum miasta, oczekuje dostępu do sklepów, szkół czy przedszkoli w sąsiedztwie, a tuż za rogiem ścieżek rowerowych i parków, w których będzie mógł przed pracą pobiegać. Dodatkowo, chce mieć gwarancję, że budynek będzie bezpieczny w użytkowaniu - wyjaśnia Jakub Zagórski. 

Certyfikat środowiskowy, taki jak BREEAM, w praktyce oznacza m.in. lepszą termikę i izolację pomieszczeń. Mieszkania i części wspólne są także odpowiednio wentylowane, a powietrze jest wolne od zanieczyszczeń, pochodzących z toksycznych substancji lotnych np. z farb czy lakierów, a z podziemnego parkingu mogą bezpiecznie korzystać właściciele samochodów z instalacją LPG. Certyfikaty wskazują także, że budynki i osiedla powinny dobrze wpisywać się w swoje otoczenie. Nie chodzi tylko o to, by zabudowania współgrały z krajobrazem. Mają przede wszystkim powstawać w miejscach, gdzie istnieje odpowiednia infrastruktura transportowa i usługowa.

Domy i mieszkania poddawane są certyfikacjom (np. LEED, BREEAM) na całym świecie, m.in Stanach Zjednoczonych (136,731 budynków w certyfikacji LEED), Kanadzie (2332) i Chinach (98), a na terenie Europy między innymi we Francji, Włoszech i w Wielkiej Brytanii. Ciekawostką jest, że jednym ze światowych liderów w zrównoważonym budownictwie mieszkaniowym jest Arabia Saudyjska (809), a w Europie – Czarnogóra (59). We Włoszech w ubiegłym roku powstał pierwszy prywatny budynek mieszkalny, który uzyskał najwyższy, platynowy certyfikat LEED. Produkuje on aż o 60 procent mniej gazów cieplarnianych niż zwykły dom i aż 99 procent materiałów, z których został zbudowany może podlegać recyclingowi.


Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych