PARTNER PORTALU

Pływający dom, który produkuje wodę, prąd i ciepło

Ten kanciasty dom łączy w sobie pływającą architekturę i samowystarczalny design. Na razie to tylko koncept niemieckich naukowców, ale plany są takie, by pierwszy model FreiLichtHaus zaczął pływać po jeziorze w 2017 r.

Autor: HouseMarket.pl 10 grudnia 2015 11:01

FreiLichtHaus potrafi produkować własną wodę, prąd i ciepło. Wymyślili go niemieccy naukowcy z dwóch instytutów Fraunhofera zajmujący się systemami transportu i infrastruktury oraz technologiami ceramicznymi.

Stworzyli go z myślą o największym obszarze sztucznych jezior w Europie, który znajduje się między Saksonią a Brandenburgią. Liczy 23 zbiorniki o łącznej powierzchni 32 tys. akrów. Duża część terenu w tym regionie jest odcięta od infrastruktury, takiej jak dostawa wody i energii. Tymczasem w Niemczech domy pływające są bardzo popularne.

– Tego rodzaju samowystarczalne energetycznie pływające domy jeszcze nie istnieją. Chcemy znaleźć rozwiązanie dla tego typu środowiska. Domek może zrewolucjonizować gospodarczo region – tłumaczy koordynator projektu profesor Matthias Klingner.

Dwupoziomowa konstrukcja unosi się na pontonie o wymiarach 13x13 metrów. Na parterze jest 75 mkw. powierzchni mieszkalnej, a piętro liczy 34 mkw. Pływająca kanciasta chałupka ma również 15 mkw. tarasu widokowego. Elewację i dach, choć przy tej nietypowej bryle trudno rozróżnić te części obiektu, obłożono solarami.

Wiele zastosowanych rozwiązań związanych z zaopatrzeniem w media polega na zawiłych dla normalnego mieszkańca procesach chemicznych, jak np. hydraty solne. Ogrzewanie domku odbywa się przy pomocy kominka i hydratów, które potrafią gromadzić ciepło.

Jeśli chodzi o wodę, to naukowcy wciąż jeszcze eksperymentują, bo w pływającym domu nie ma możliwości na przykład oczyszczenia ścieków sposobem biologicznym. Muszą polegać na metodach fizycznych i chemicznych, głównie przez łączenie procesów fotokatalizy, elektrochemii i filtracji w zamkniętej przestrzeni.

Pierwszy model FreiLichtHaus ma zacząć pływać po jeziorze w 2017 r.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych