PARTNER PORTALU

Podpisano umowę w sprawie komercyjnego zagospodarowania Wyspy Spichrzów. Prestiżowy etap projektu zakończy się w 2019

Do 2023 r. ma zakończyć się zagospodarowanie północnego cypla Wyspy Spichrzów w Gdańsku, atrakcyjnie położonego terenu w centrum miasta. Mają tam powstać mieszkania, obiekty usługowe i hotel.

Autor: PAP 31 marca 2015 22:04

We wtorek w Gdańsku umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym dla przedsięwzięcia - zagospodarowania północnego cypla Wyspy Spichrzów - podpisali przedstawiciele miasta: prezydent Paweł Adamowicz i wiceprezydenci, Andrzej Bojanowski i Wiesław Bielawski oraz reprezentanci konsorcjum Multibud - Immobel, które zrealizuje projekt, Marcin Malka, Wojciech Ciurzyński i Małgorzata Patrycja Van Triet.

Konsorcjum spółek Multibud W. Ciurzyński i Immobel Poland zostało wybrane w czwartym postępowaniu dotyczącym zagospodarowania tego terenu; próby zrealizowania inwestycji na tym terenie podejmowano od ponad 20 lat.

Zagospodarowanie i zabudowa nieruchomości ma się odbyć w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Wkładem miasta jest teren o powierzchni ok. 1,7 ha, którego wartość oszacowano na ok. 34 mln zł. Jak poinformowano, miasto ma zapłacić podatek związany z transakcją sprzedaży gruntów, czyli ok. 6 mln zł. Natomiast partner prywatny ma zapłacić gotówkową tzw. premię w wysokości 2,08 mln zł w związku z możliwością realizacji inwestycji w tak eksponowanym i atrakcyjnym obszarze miasta.

Konsorcjum ma zaprojektować, sfinansować i zbudować obiekty zarówno publiczne, jak i komercyjne. Ideą jest stworzenie reprezentatywnej zabudowy stanowiącej architektoniczną wizytówkę miasta.

Członek zarządu Immobel Poland sp. z o.o. Marcin Malka powiedział dziennikarzom, że pierwsze prace budowlane rozpoczną się w 2017 r. Wcześniej - przez 19 miesięcy od podpisania umowy - będą realizowane prace organizacyjne i projektowe. Podał, że realizacja pierwszej, najbardziej prestiżowej części projektu obejmującej hotel, apartamenty i część handlową zakończy się w 2019 r.

- To ma być nowoczesna zabudowa, która ma stać się takim znakiem rozpoznawczym Gdańska XXI wieku - dodał. Poinformował, że powstanie ok. 500 mieszkań, hotel i kilkadziesiąt tys. metrów kwadratowych zabudowy usługowej.

Szacunkowy koszt realizacji projektu to ok. 400 mln zł. Malka zapewnił, że "trzy duże banki są zainteresowane finansowaniem projektu".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych