PARTNER PORTALU

Property Forum: dlaczego warto inwestować nad Wisłą?

Mimo biurokracji i zawiłego prawa podatkowego, Polska jest wciąż atrakcyjnym miejscem do inwestycji w nieruchomości – twierdzili zgodnie uczestnicy debaty „Dlaczego Polska? Jasne i ciemne strony inwestowania nad Wisłą” podczas konferencji Property Forum 2015.

Property News

Autor: PropertyNews.pl 29 września 2015 17:01

- Nigdy nie miałem problemów z przekonaniem inwestorów do Polski. Niedawno wysłaliśmy pierwsze projekty do Austrii i zebraliśmy na nie pieniądze w dwa tygodnie – mówił Mirosław Januszko, CEO 6B47 Poland. – Mimo wielu barier, jeśli chodzi o inwestycje w nieruchomości, Polska jest jedną z najlepszych lokalizacji w Europie, o ile nie na świecie – wtórował mu Maciej Dyjas, partner w Griffin Real Estate.

Skąd ten optymizm, skoro we wszelkich rankingach inwestycyjnych i podsumowujących poziom wolności gospodarczej, inwestorzy narzekają na skomplikowane prawo podatkowe, czaso- i kosztochłonną biurokrację, przewlekłe postępowania sądowe? To wszystko prawda, jednak – przynajmniej w przypadku inwestycji w nieruchomości – plusy zdecydowanie przeważają nad minusami.

Pierwszą przewagą naszego kraju jest zysk. – Zwrot z inwestycji w nieruchomości jest dwu, trzykrotnie wyższy niż w innych krajach Europy – wskazywał Ireneusz Jabłoński, wiceprezydent Łodzi. Inwestorzy patrzą również na o wiele większy potencjał naszego kraju. – Spójrzmy, ile jeszcze w centrum Warszawy jest wolnych działek. Sto, dwieście? W Wiedniu nie ma ani jednej. Podobna sytuacja jest w innych dużych polskich miastach. Po prostu jest jeszcze gdzie inwestować – mówił Mirosław Januszko.

Nawet to, co inwestorzy wymieniają w rankingach jako minus Polski – czyli mało elastyczny rynek pracy, w ocenie uczestników dyskusji takim minusem nie jest. – Nie przesadzajmy. Polskie prawo pracy w porównaniu z niemieckim, nie wspominając już o francuskim, czy włoskim jest fantastyczne – mówił Maciej Dyjas.

Nie oznacza to, że uczestnicy debaty nie widzieli obszarów, w których konieczna byłaby poprawa. To z jednej strony wspomniany system prawny – m.in. brak instrumentów prawnych ułatwiających funkcjonowanie na rynku nieruchomości, z drugiej praktyka ich stosowania.

Więcej na PropertyNews.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych