PARTNER PORTALU

Rezydencja lorda Rothschilda domem roku 2015

Flint House wyrasta z ziemi niczym wyrzeźbiona przez naturę skalna konstrukcja. To dzięki krzemiennej mozaice elewacji, która począwszy od fundamentów stopniowo gubi tonację tak, by górna partia domu niemal zlewała się kolorystycznie z niebem.

Autor: HouseMarket.pl 03 grudnia 2015 14:23

Flint House, czyli dom z krzemienia to zaprojektowana przez pracownię Skene Catling De La Pena dla rodziny Rothschildów rezydencja leżąca w posiadłości Waddeson w Buckinghamshire. Liczy 465 mkw. powierzchni i ma trzy sypialnie, jadalnię, kuchnię, bibliotekę, gabinet i intymne studio.

Dwa ukośne budynki wplatają się w pejzaż niczym naturalne wypiętrzenie terenu. Będące niemal lustrzanym odbiciem budowle wydają się być nierozerwalnie ze sobą połączone, choć dzieli je przestrzeń, rodzaj otwartego dziedzińca.

Dachy obu budynków przypominają tarasy schodowe, częściowo wypełnione okolicznymi mchami i porostami. Drzewami obrośnięte są najwyższe ściany trójkątnych budowli, co daje efekt klamry zamykającej całą rezydencję, albo wtapiającego się w pejzaż ogrodzenia.

Niecodziennym rozwiązaniem w środku domu jest wijący się po podłodze strumyk, nad którym zamontowano sufity z ciemnego szkła, co ma dawać iluzję niekończącej się przestrzeni.

Ściany wnętrz obłożono krzemieniem, materiałem, którego nie brakuje na okolicznych polach. Jednak projektanci i tak musieli sprowadzić z różnych brytyjskich kamieniołomów ponad 80 ton tego surowca, bo zależało im na zróżnicowanej palecie kolorów kamienia. Chcieli, aby krzemienna mozaika zdobiąca elewację stopniowo od fundamentów do szczytu traciła tonację, tak, by górna partia domu niemal zlewała się kolorystycznie z niebem.

Między innymi za ten wizualny efekt rezydencja została wybrana przez Royal Institute of British Architects domem roku 2015. Jurorzy uznali budowlę za „cud geologicznej ewolucji i konstrukcji”.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych