PARTNER PORTALU

Rezydencja Piasek wyzwaniem dla architektów

Lokalizacja Rezydencji Piasek narzuciła inwestorowi i architektom konieczność twórczego podejścia do procesu projektowania.

Autor: housemarket.pl 27 marca 2015 14:28

Działka na której powstaje Rezydencja Piasek położona jest na skraju historycznej Wyspy Piasek, między Wyspą Słodową, a Ostrowem Tumskim.

- Jestem zwolennikiem projektów, które nie udają, że powstały wcześniej, niż faktycznie to miało miejsce – mówi architekt Marcin Dziewoński z pracowni Dziewoński-Łukaszewicz, jeden z autorów projektu. - Staraliśmy się, aby budynek w sposób nieagresywny wpisał się w sylwetkę najcenniejszej, historycznej części Wrocławia – mówi o projekcie.

Zamierzeniem inwestora, spółki JG Inwestycje, oraz  architektów było zaprojektowanie budynku, który swym wyrazem architektonicznym będzie wzbogacał zastany, wyjątkowy kontekst. Za plan inwestycji odpowiedzialni byli architekci z pracowni Dziewoński-Łukaszewicz oraz +48 Pracownia Projektowa.

Plan miejscowy narzucał konieczność wertykalnego podziału elewacji. Oryginalna, nawiązująca do zabytkowej tkanki Wrocławia, elewacja Rezydencji Piasek, podzielona jest więc na pionowe „plastry”  - co drugi z czerwonej pełnej cegły starobrowarnej na zmianę z szarą blachą cynkowo-tytanową. Jak wyjaśnia architekt, koncepcja apartamentowca zrodziła się z wizji bryły pokrojonej jak bochenek chleba na kromki.

W Rezydencji Piasek zaprojektowano reprezentacyjny hall z recepcją na parterze. W duszy klatki schodowej znajduje się przeszklona, cichobieżna winda, zapewniająca dostęp na wszystkie kondygnacje (w tym dwie podziemne - garażowe).

W obiekcie zastosowano system inteligentnego budynku integrującego wszystkie instalacje w mieszkaniu, m.in. chłodzenia i ogrzewania, sterowanie żaluzjami i wiele innych wpływających na komfort życia mieszkańców. Każdy z 20 apartamentów  o powierzchni od 43 do 150 mkw. posiada pełny układ wentylacyjny z odzyskiem ciepła. Dla zwiększenia prywatności i ciszy zastosowano także bezszumową instalację kanalizacyjną. Lokale oferowane są w cenie 15-20 tys. zł/mkw.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych