PARTNER PORTALU

Rosyjskie igloo, czyli dom odporny na klęski żywiołowe

Zbudowane z drewna, korka, lnu i wodorostów kuliste domki są lekkie, ale wytrzymują obciążenie do 700 kg śniegu na metr kwadratowy. Nie zdmuchnie ich nawet wichura wiejąca 250 km/h. Budowa trwa od trzech do czterech miesięcy.

Autor: HouseMarket.pl 23 grudnia 2015 16:54

Przypominające igloo domy w 95 proc. są zbudowane z naturalnych materiałów. Szkielet tworzą zaokrąglone bele z litego drewna sosnowego zabezpieczonego przed pleśnią, ogniem i szkodnikami. Gonty są wykonane z modrzewia, a izolacja – z korka, lnu i wodorostów.

Rosyjska firma SkyDome reklamuje je jako domy przyszłości. Sferyczne budowle są lżejsze od tradycyjnego domu, a jednocześnie dwa razy bardziej od nich stabilne. Wytrzymują obciążenie do 700 kilogramów śniegu na metr kwadratowy, wiatry wiejące z prędkością do 250 km na godzinę, a nawet trzęsienia ziemi do siedmiu stopni w skali Richtera.

Kształt kopuły pozwala na równomierny rozkład ciężaru. Igloo nie ma wewnętrznych ścian nośnych, co w połączeniu ze sferyczną konstrukcją pozwala zminimalizować straty ciepła i zmniejszyć rachunki za energię. Daje też daje dużą wolność aranżacji. Niektórzy twierdzą, że wnętrze intryguje bardziej niż bryła.

SkyDome proponuje sześć wersji kulistego domu. Najmniejszy liczy 34 metry kwadratowe, a największy 260 metrów kwadratowych. Za wykończony metr kwadratowy powierzchni trzeba zapłacić 627 dolarów.

Domy mogą mieć więcej niż jedno piętro, jeśli są wystarczająco duże. Ich budowa nie powinna potrwać dłużej niż trzy do czterech miesięcy. SkyDome dostarcza materiały w różne zakątki Rosji i stawia je na miejscu. Daje 10 lat gwarancji na budynek i 25 lat na materiały.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych