PARTNER PORTALU

Rynek Wildecki. Nawiązanie do tradycji

Inwestycja Rynek Wildecki to współczesna wersja miejskiej kamienicy, zlokalizowana w bardzo zobowiązującym urbanistycznie centralnym punkcie Wildy – na targowisku miejskim o ponad stuletniej tradycji.

Autor: housemarket.pl 12 marca 2018 12:43

Kamienica, posadowiona na samej płycie Rynku jako jedyny budynek mieszkalny, mieści 60 mieszkań. Charakterystyczne dla projektu są rytmicznie pojawiające się na elewacji przestronne, wykładane drewnem zadaszone loggie, a także duże okna, przez co mieszkania są bardzo dobrze doświetlone. Na ostatnim piętrze kamienicy znajdą się dwa apartamenty z prywatnym patio.

Z tyłu budynku planowane jest zielone podwórze, a w parterze trzy lokale usługowe. Rynek Wildecki 3 będzie też wyposażony w system monitoringu. Deweloper zapewnia pełną obsługę garażową inwestycji, przewidując dwupoziomowy podziemny parking. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na październik 2018, a zakończenie na październik 2020.

Jednym z największych atutów inwestycji jest jej lokalizacja w ścisłym centrum dzielnicy Wilda – z bezpośrednim dostępem do komunikacji i pełnej infrastruktury miejskiej, o krok od Starego Browaru, Dworca i powstającego Nowego Rynku. Zarówno do najważniejszych punktów miasta, jak i terenów rekreacyjnych, parków czy łęgów nadwarciańskich można się dostać w ciągu od kilku do kilkunastu minut spacerem.

- Myśląc o projekcie nie obawialiśmy się wyrazistości architektury. Zdawaliśmy sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka spocznie na jedynym budynku na płycie Rynku Wildeckiego, miejsca o ugruntowanej i szczególnej pozycji i roli w dzielnicy. Zależało nam na projekcie współczesnym, który zinterpretowałby na nowo pojęcie kamienicy. Zaprosiliśmy do współpracy pracownię Ultra Architects, wiedząc, że podejdą odważnie do tego zadania. Pewna ikoniczność tego projektu jest z naszego punktu widzenia jego ogromną zaletą - mówi Małgorzata Deiksler, dyrektor ds. rozwoju z Okre Development.

Mimo niewielkiej skali, inwestycja napotkała na szereg wyzwań, z których największym było odnalezienie się w kontekście lokalizacji - budynek powstał w miejscu o utrwalonej funkcji społecznej i tradycji. Sąsiaduje z ważnym dla mieszkańców dzielnicy obiektem sakralnym, a także domyka urbanistycznie plac. Wypełnia starą tkankę dzielnicy. Stary plac targowy w miarę postępującej rewitalizacji Wildy, obrastając w usługi zamieni się w tętniące życiem centrum dzielnicy. W hołdzie wyjątkowości miejsca w lobby budynku powstanie współczesny kolaż wykonany techniką ebru, autorstwa Katarzyny Korzenieckiej. Będzie nawiązywał do motywów zaczerpniętych z pobliskiego targowiska, a także tradycji kupieckich placu i folwarcznej przeszłości Wildy.

Budynek został zaprojektowany przez renomowaną poznańską pracownię Ultra Architects, laureatów ubiegłorocznej Bryły i Nagrody Jana Baptysty Quadro. Architekci zaproponowali współczesną formę, w świadomy sposób nawiązującą do okolicznej linii zabudowy.

- Dzisiejsza myśl architektoniczna – przy stale zmieniającej się estetyce - dąży zarówno do wpisywania się w zastany kontekst, jak i czerpania z niego. W przypadku Rynku Wildeckiego 3 dwie płaszczyzny zadecydowały o kształcie budynku: analiza geometryczna i sfera mentalna, wynikająca z funkcji targowiska.

Trudność projektu polegała na konieczności pogodzenia geometrii urbanistycznej placu Rynku z odmienną geometrią sąsiedniej ulicy Przemysłowej. Zabiegiem mającym połączyć te dwie linie na różnych wysokościach było załamanie ściany frontowej kamienicy. Na elewację została nałożona siatka okien z loggiami, których inspiracją były…. targowe skrzynki na warzywa i owoce.” - mówi Marcin Kościuch z Ultra Architects

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych