PARTNER PORTALU

Szczecin rewitalizuje Łasztownię. W planach biura i mieszkania

Szczecin przygotowuje się do kompleksowej zabudowy wyspy Łasztownia, na której w latach dwudziestych mają powstać m.in. przestrzenie biurowe i mieszkaniowe.

Autor: PAP 15 lutego 2016 18:00

Za kilka lat poprzemysłowa wyspa Łasztownia w Szczecinie ma stać się wizytówką stolicy Pomorza Zachodniego.

"Łasztownia ma być dla Szczecina tym, czym dla Wrocławia czy Krakowa jest stary rynek" - powiedział w poniedziałek dziennikarzom prezydent Szczecina Piotr Krzystek. "My takiego rynku nie mamy, ale mamy przestrzeń, która dziś jest naszym wielkim wyzwaniem i wielką szansą" - dodał prezydent.

Łasztownia to "ogromna wartość" miasta i miejsce, które ma potencjał - stwierdził Krzystek. Jak dodał, wyspa jest położona w samym centrum, przy starym mieście, w bezpośrednim sąsiedztwie nabrzeży.

"Dziś mówimy o starcie dużego projektu związanego z całą koncepcją przebudowy tego miejsca, przywrócenia go do miasta i wykorzystania na różnych płaszczyznach i w różnych przestrzeniach" - powiedział Krzystek. Łasztownia będzie służyła turystyce wodnej, ale swoje miejsce znajdą tam także instytucje kultury, biurowce i przestrzeń mieszkalna - dodał prezydent.

Krzystek powiedział, że Szczecin jest w trakcie w procesie komunalizacji spółki Gryf Nieruchomości, która jest właścicielem ważnych dla tego obszaru nieruchomości. W marcu br. miasto spodziewa się decyzji w tej sprawie.

"Chcemy, żeby Łasztownia była projektem, którym zainteresują się architekci i urbaniści nie tylko z Polski, ale z całej Europy i całego świata" - powiedział prezydent. Pod koniec 2016 r. miasto planuje ogłosić międzynarodowy konkursu na zagospodarowanie Łasztowni. Jego rozstrzygnięcie zaplanowano na wrzesień 2017 r.

W drugiej połowie 2018 r. uchwalony zostanie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego miasta uwzględniający zmiany na Łasztowni. Od czerwca do września 2018 r. zaplanowano przygotowanie materiałów do oferty dla inwestorów. Działania te zakończą poszukiwania inwestorów, przygotowanie i przeprowadzenie przetargów na komunalne nieruchomości oraz inicjatywy inwestycyjne na pozostałych nieruchomościach.

Według szacunków zastępcy prezydenta Szczecina Piotra Mynca, pierwsi inwestorzy mogliby zacząć prace na wyspie najwcześniej w 2021 r.

Z centrum miasta na Łasztownię w 2020 r. ma poprowadzić nowy most Kłodny; na wyspie zaplanowano także kompleksową przebudowę układu drogowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych