PARTNER PORTALU

Tak kupują mieszkania Wrocławianie

Aż 42 procent wrocławian usłyszało o ofercie dewelopera od znajomego. Coraz chętniej szukają mieszkań w okolicy, w której mieszkają bliscy, aby móc częściej się spotykać. Jakie inne kryteria są dla wrocławian istotne przy wyborze wymarzonego M?

Autor: housemarket.pl 07 maja 2018 11:51

Ponad połowa wrocławian kieruje się ceną

Tym, co najczęściej sprawia, że decydujemy się na konkretną inwestycję, jest cena i lokalizacja. To właśnie te dwa czynniki są wymieniane jako najważniejsze. W Badaniu preferencji i satysfakcji z zakupu mieszkania, zrealizowanym przez TNS Polska dla serwisu Otodom.pl, aż 68 proc. respondentów wskazało na priorytet ceny, a 55 proc. przyznało, że lokalizacja była jednym z głównych czynników wpływających na decyzję zakupową.

Biorąc pod uwagę jedynie odpowiedzi tych, którzy poszukiwali mieszkania we Wrocławiu, 65 proc. zadeklarowało, że to cena jest dla nich głównym wyznacznikiem, a 41 proc. - lokalizacja. Niemal co trzeci ankietowany przyznał, że ważna jest dla niego także powierzchnia mieszkania, a co piąty - dogodna komunikacja miejska.

Rozpocząć na nowym

W badaniu tym aż 65 proc. wrocławian przyznało, że to właśnie mieszkania od dewelopera stanowią przedmiot ich poszukiwań. Z kolei 28 proc. ostatecznie zdecydowało się na rynek wtórny, choć początkowo rozważało głównie oferty deweloperskie. Tym, co przekonuje nabywców, jest fakt, że mogą oni sami decydować o wystroju wnętrza (33 proc.), bo wszystko w mieszkaniu jest nowe (40 proc.).

Zwracają uwagę nie tylko na samą estetykę budownictwa i jakość wykonania, lecz także na to, że nie będą musieli przeprowadzać remontów w najbliższym czasie. Wiedzą również, że nowsze mieszkanie będzie im łatwiej sprzedać, jeśli zajdzie w przyszłości taka potrzeba.

– Jeśli kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego na wczesnym etapie budowy, mamy możliwość wprowadzenia zmian do projektu, na przykład w przebiegu ścian czy montażu punktów oświetlenia – podpowiada Emil Basta, pracownik wrocławskiego dewelopera WPBM Mój Dom

Krzyki i Śródmieście najpopularniejsze

Na atrakcyjność oferty duży wpływ ma również lokalizacja. Według danych z raportu największym zainteresowaniem we Wrocławiu cieszą się Krzyki (16 proc.  zapytań) i Śródmieście (10 proc.). To okolice doskonale skomunikowane z różnymi częściami miasta.

– Częstą praktyką jest sprawdzanie, ile czasu zajmuje dojazd do pracy czy szkoły z naszego przyszłego miejsca zamieszkania. Najlepiej zrobić to kilka razy, o różnych porach dnia, aby mieć pewność, że nawet w godzinach szczytu dostaniemy się tam bez trudu. Wśród kupujących popularne są właśnie te lokalizacje, blisko których znajdują się linie tramwajowe czy autobusowe. Jak pokazują statystyki, dzielnice w pobliżu centrum cieszą się największym zainteresowaniem. Widzimy to też wśród naszych klientów, którzy poszukują nie tylko dobrego dojazdu, lecz także bliskiego sąsiedztwa parków, przedszkoli i szkół – komentuje Emil Basta, pracownik wrocławskiego dewelopera WPBM Mój Dom. 

Dwupokojowe najpopularniejsze

Choć lokalizacja i cena jest niewątpliwie ważna, to o komforcie mieszkania decyduje również powierzchnia oraz liczba i rozkład pokoi. Na rynku mieszkaniowym zaobserwować można duży popyt na dwu- i trzypokojowe mieszkania: bez względu na to, z jakim przeznaczeniem kupowane jest lokum.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych