PARTNER PORTALU

Tak powstał pierwszy w Polsce pasywny budynek wielorodzinny

Łyna Park w Olsztynie to pierwszy w Polsce pasywny budynek wielorodzinny. Do stworzenia obiektu wykorzystano cały szereg nowoczesnych materiałów i technologii, w tym – zaawansowane rozwiązania z zakresu chemii budowlanej Sopro.

Autor: HouseMarket.pl 26 listopada 2015 11:56

O Olsztynie, stolicy Warmii i Mazur, mówi się „miasto wśród lasów i jezior”. Naturalne otoczenie miejsca znajduje odzwierciedlenie w lokalnej architekturze. Położony w samym sercu miasta kompleks to sztandarowy przykład tego, w jaki sposób współczesna przestrzeń mieszkaniowa może inspirować się przyrodą, tworząc z nią harmonijną całość. Malownicze usytuowanie w parku na wprost Zamku Kapituły Warmińskiej, tuż nad rzeką Łyną, zobowiązało projektantów i architektów do stworzenia budynku zgodnego z wyzwaniami współczesnego życia – nowoczesnego pod względem estetycznym, ekologicznego oraz efektywnego energetycznie. W tym celu zdecydowano się m.in. na grubą warstwę wysokogatunkowej izolacji ścian i stropów, specjalne łączniki balkonowe dedykowane do budynków pasywnych, ogniwa fotowoltaiczne, wiatrak oraz rewersyjną pompę ciepła. Nowoczesny system wentylacji mechanicznej z rekuperacją odzyskuje energię cieplną ze zużytego powietrza, a następnie oddaje przefiltrowane ciepło, doprowadzając je w optymalnej ilości do każdego pomieszczenia.

Efekt? Nowoczesny obiekt, którego zapotrzebowanie na energię jest o kilkadziesiąt procent mniejsze, niż w przypadku standardowych obiektów mieszkalnych w budownictwie tradycyjnym. Projektując budynek, zadbano również o komfort akustyczny mieszkańców. System dźwiękoszczelny oparto na wełnie mineralnej, uzupełnionej o specjalne tłumiki akustyczne oddzielające przestrzeń wspólną lokatorów od przestrzeni mieszkalnej. Efekt wzmacniają trójszybowe okna pasywne, które z powodzeniem wyciszają wszelkie niechciane dźwięki płynące z zewnątrz. Aby spełnić wysokie wymagania projektowe oraz zachować unikalny charakter obiektu, potrzebne były materiały najwyższej jakości. Wśród nich znalazła się też cała paleta rozwiązań Sopro.

Bez obaw o zalanie sąsiada

Sopro, jeden z liderów na rynku chemii budowlanej, dostarczył na plac budowy szereg innowacyjnych rozwiązań i technologii, które wykorzystano do wykonania m.in. fasad klinkierowych, niezawodnych uszczelnień oraz estetycznych wykończeń pomieszczeń. Przy wykonywaniu hydroizolacji postawiono na dwa wysokiej jakości produkty Sopro. W łazienkach, czyli pomieszczeniach szczególnie obciążonych działaniem wody, zastosowano uszczelniającą masę przeciwwilgociową Sopro FDF 525, która jest szybkoschnącym i gotowym do użycia preparatem z płynnego tworzywa sztucznego, przeznaczonym do stosowania w pomieszczeniach mokrych i wilgotnych. Tarasy zabezpieczono z kolei za pomocą Sopro DSF® 523 – jednoskładnikowej, cementowej zaprawy uszczelniającej do wytwarzania elastycznych powłok nie przepuszczających wody i mostkujących pęknięcia, także w utrudnionych warunkach zewnętrznych.

Jakość w służbie przyszłych pokoleń

Wnętrza pieczołowicie wykończone eleganckimi płytkami z ceramiki i kamienia naturalnego wymagały zastosowania niezawodnego rozwiązania zdolnego zapewnić stabilność oraz trwałość montowanych okładzin. W zależności od rodzaju i wielkości płytek, wykonawca obiektu wykorzystał dwa wysokiej jakości rozwiązania Sopro: FF 450 – elastyczną, cementową zaprawę klejową cienkowarstwową do układania i mocowania płytek ceramicznych i gresowych, a także FF 455 – białą, elastyczną zaprawę cienkowarstwową do mocowania i układania jasnych okładzin z kamienia naturalnego, mozaiki szklanej oraz płytek ceramicznych.

– Łyna Park, jako pierwszy w Polsce pasywny budynek wielorodzinny, łączy nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne z ideą zrównoważonego rozwoju – tłumaczy Adam Królak, ekspert firmy Sopro. – Pionierskie projekty budowlane zawsze zasługują na materiały o sprawdzonej jakości. Dla Sopro oznaczało to więc potrzebę dostarczenia technologii najwyższej próby – spełniających nie tylko rygorystyczne wymagania użytkowe, ale też ekologicznych oraz bezpiecznych – podsumowuje ekspert Sopro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych