PARTNER PORTALU

Tak powstała inwestycja Solec-Ludna-Wilanowska

Inwestycja mieszkaniowa Solec-Ludna-Wilanowska zrealizowana przez Fundamental Group to nowoczesny projekt mieszkaniowy o podwyższonym standardzie, w dobrej śródmiejskiej lokalizacji. Historię jej powstania i wyzwania towarzyszące realizacji przybliża Grzegorz Paziewski z SBM Torwar.

Autor: housemarket.pl 16 stycznia 2018 10:58


Inwestycja mieszkaniowa Solec Ludna Wilanowska realizowana na warszawskim Powiślu przez Spółdzielnię Budowlano-Mieszkaniową Torwar dobiega końca. Skąd powstał pomysł na zagospodarowanie tego terenu i projekt?

Plan zagospodarowania osiedla powstał w 2002 r. Wówczas Spółdzielnia zleciła i uzyskała duże opracowanie architektoniczno-urbanistyczne nazwane „Studium chłonności terenu spółdzielni” inż. arch. Stanisława Fijałkowskiego, w którym wskazane zostały potencjalne miejsca do wykorzystania i zagospodarowania przez Spółdzielnię w obrębie własnych zasobów. Studium pokazywało w szczególności miejsca do zagęszczenia zabudowy śródmiejskiej w osiedlu Ludna, którego jesteśmy zarządcą i właścicielem. Wskazano 7 potencjalnych miejsc, które można byłoby zabudować. W ciągu 15 lat część tych inwestycji już zrealizowaliśmy. Były to projekty przy ulicach Wilanowska i Okrąg (2008 r.), Solec i Ludna oraz Ludna i Okrąg. Po przeprowadzeniu przewidzianych Prawem Budowlanym procedur przystąpiliśmy do realizacji zespołu budynków wielorodzinnych „Solec-Ludna-Wilanowska“ – w projekcie przyjęto rozwiązania architektoniczne w wykorzystaniem nowoczesnych materiałów o wysokim standardzie, w ciekawej śródmiejskiej lokalizacji, na zapleczu kościoła Trynitarzy. Walne Zgromadzenie Członków Spółdzielni podjęło uchwałę o realizacji inwestycji jeszcze w 2005 r. Od tego czasu zaczęliśmy myśleć o projektowaniu. Powstała koncepcja zabudowy z możliwością zagospodarowania tego rejonu 4 budynkami. Budynki A, B i C są obiektami mieszkalnymi, a ostatni D – na miejscu starego pawilonu Cepelii, to budynek usługowo-użytkowo-biurowy.

Koncepcja architektoniczna tego budynku jest bardzo odważna, designerska i nowoczesna.

Nazywam ten obiekt Nautilus, gdyż przypomina łódź podwodną z ciekawą formą nadbudowy po zachodniej stronie. Wykonany jest w nowoczesnej technologii elewacyjnej – pokryty został cortenem, rodzajem blachy, która sama się zabezpiecza na skutek utleniania. Ten rodzaj elewacji jest jedną z najnowszych tendencji architektonicznych, zastosowaną np. w Europejskim Centrum Solidarności czy też Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. To z pewnością kolejny krok w rozwoju architektury.

Realizacja inwestycji trwała długo, choć patrząc na efekt można z czystym sumieniem powiedzieć, że warto było czekać.

Oczywiście, że napotykaliśmy wiele trudności, ale tak bywa przy realizacjach inwestycji związanych z zagęszczaniem zabudowy. Pojawiały się kontrowersje czy odmienne zdania członków Spółdzielni i sąsiadów, stąd wydłużony proces przygotowania inwestycji. Niemniej w 2015 r. otrzymaliśmy pozwolenie na budowę, a w 2016 r. przystąpiliśmy do realizacji inwestycji, której Generalnym Wykonawcą został Fundamental Group. 

Warto też odnieść się do biura projektowego, które z pewnością kojarzy się z najlepszymi pomysłami architektonicznymi.

Jesteśmy niezwykle dumni z projektu i założeń zespołu budynków wielorodzinnych Solec Ludna Wilanowska. Inwestycję opracowała Autorska Pracownia Architektoniczna Kuryłowicz & Associates. Postacią wiodącą był prof. arch. Stefan Kuryłowicz, który przedstawił nam tę wizję, a kontynuował ją jego asystent współpracownik inż. arch. Tomasz Gientka.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych