PARTNER PORTALU

Termomodernizacja domu się opłaca

Ocieplając dach, ściany i wymieniając okna, a tym samym redukując straty ciepła, można trwale zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło nawet o kilkadziesiąt procent.

Autor: Housemarket.pl 15 października 2015 16:19

Domy jednorodzinne stanowią w Polsce większość, bo ponad 82 proc. wszystkich budynków. Mieszka w nich ponad 50 proc. społeczeństwa naszego kraju. Zdecydowana większość z nich, zarówno na terenach wiejskich, jak i w miastach, powstała w czasach PRL-u, lub jeszcze wcześniej. Posiadają dosłownie kilka centymetrów izolacji cieplnej lub w ogóle jej nie mają, a skutkiem tego są ogromne straty ciepła przez ściany i dachy. To oznacza, że do ich ogrzania potrzeba dużych ilości paliw. Dlatego  zdarza się, że ze względu właśnie na koszty ogrzewania, mieszkańcy obniżają temperaturę w pomieszczeniach, świadomie rezygnując z komfortu. Dodatkowo wiele jednorodzinnych domów ogrzewanych jest przy pomocy nieefektywnych, starych kotłów, opalanych najgorszymi gatunkami węgla, wręcz odpadami węglowymi. Jest to paliwo tanie, jednak niskokaloryczne i zanieczyszczające niskimi emisjami całą okolicę. Tym samym do powietrza przedostaje się dużo więcej trujących substancji, które obniżają jakość powietrza, a szkodę ponoszą wszyscy okoliczni mieszkańcy. Tracimy wszyscy, bo negatywne skutki zdrowotne oznaczają zwiększone koszty dla całego społeczeństwa.

Czy, żeby to zmienić, wystarczy wymiana kotłów na bardziej wydajne? Na pewno pomoże. Ale znacznie korzystniejsze, i dla właścicieli domów, i dla krajowej gospodarki, byłoby działanie kompleksowe: najpierw termomodernizacja istniejących domów, dzięki której ich zapotrzebowanie na ciepło można zmniejszyć nawet o 50-70 proc., i dopiero po tym etapie wymiana urządzeń. Bo z pewnością wystarczy wtedy znacznie mniejszy, tańszy kocioł, a być może dzięki zmniejszeniu zapotrzebowania na ciepło zamiast niego opłaci się zastosować nowocześniejsze, wygodniejsze w obsłudze i tańsze w eksploatacji systemy grzewcze i czystsze paliwa.

Jak można przeczytać w raporcie Szóste paliwo „Wielkie możliwości w małych budynkach – szansa na poprawę życia w gminach”, przygotowanym przez firmę Rockwool Polska, na ogrzanie typowego niewielkiego domu jednorodzinnego potrzeba  rocznie ponad 6 ton węgla.

- Użytkowanie budynków jest coraz droższe i stanowi znaczącą pozycję w budżetach gospodarstw domowych i samorządów. Największy udział mają w nich rosnące koszty ogrzewania, spowodowane stratami ciepła - podkreśla Maria Dreger z Rockwool Polska. - Zastępowanie droższych paliw do ogrzewania tańszymi – popularnie stosowana praktyka – jest mało skuteczne, bo w dłuższej perspektywie wszystkie paliwa drożeją, te tańsze są dodatkowo mniej efektywne i kłopotliwe, bardziej pracochłonne w użyciu. Jedynym skutecznym sposobem na trwałe utrzymanie kosztów ogrzewania na racjonalnie niskim poziomie jest kompleksowa termomodernizacja budynku, dzięki której minimalna ilość ciepła wystarczy do utrzymania komfortu, przyjaznych temperatur we wszystkich pomieszczeniach - dodaje.

Pozytywne skutki ocieplenia budynku odczuje każdy jego właściciel. Jednak termomodernizacja większej liczby domów jednorodzinnych w gminie, przynosi całej lokalnej społeczności więcej, niż wynikałoby to z sumy indywidualnych korzyści: to zdrowsze otoczenie i czystsze powietrze dla wszystkich, to możliwości rozwoju małych i średnich lokalnych firm, m.in. wykonawczych.

Na kwestię termomodernizacji warto spojrzeć  jeszcze szerzej. Poddanie termomodernizacji jednego domu jednorodzinnego poprawia komfort życia jednej rodziny. Jednak jeżeli systemowej termomodernizacji poddanych zostanie kilka milionów polskich domów, rocznie zaoszczędzilibyśmy 995 mln m3 gazu oraz ponad 1,6 mln ton węgla – z korzyścią dla mieszkańców, gospodarki i środowiska.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych